10 powodów, dla których warto odwiedzić Saksonię

Dlaczego Saksonia?

Saksonia to jeden z najpopularniejszych regionów turystycznych Niemiec. To kraj urzekający fascynującą 1000-letnią historią i zapierającymi dech w piersiach krajobrazami.  Na odwiedzających czekają tutaj wspaniała kultura i sztuka, znane w świecie tradycje rzemieślnicze oraz nowoczesne manufaktury. To mało? Żaden problem. Krajobraz muzyczny Saksonii jest wyjątkowy w skali kraju. Tutejsze miasta przyciągają okazałymi zamkami, pięknymi pałacami i urzekającymi ogrodami. Saksońskie zabytki są dowodem ogromnego historycznego i kulturalnego dziedzictwa tego regionu. Specjalną atrakcję stanowią również zabytkowe kolejki parowe, czy pojazdy i ludzie tworzące saksońską historię motoryzacji.

Poszukujący relaksu i odpoczynku znajdą je w słynnych saksońskich kurortach i uzdrowiskach. Pod kątem przyrodniczym Saksonia to idealny region turystyczny dla rodzin i turystów, lubiących aktywny wypoczynek. Saksonia dba również o zapewnienie swoim gościom kwater i możliwości podróżowania bez barier.

Istnieje wiele powodów, dla których warto odwiedzić nasz region — dziesięć z nich wymieniamy poniżej!

DZIESIĘĆ POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO ODWIEDZIĆ SAKSONIĘ

 • Zamki, przyroda i sporty wodne w Lipsku i okolicy

  Nigdzie w Saksonii nie ma tak dużo zamków, pałaców i parków, jak w malowniczej dolinie Muldy, rozciągającej się między Lipskiem a Chemnitz. Miłośnicy wędrówek, jazdy na rowerze czy przejażdżek konnych pokochają tutejsze wrzosowiska i rozległe, należące do największych w Niemczech środkowych, terenów leśnych. Pojezierze Lipskie to ponadto fantastyczna kraina sportów wodnych, powstała na terenie dawnych kopalni odkrywkowych.

 • Różnorodność Lipska

  Lipsk to uosobienie różnorodności: Miasto muzyki, sztuki i książki, tradycyjny ośrodek handlowy, miejsce Bitwy Narodów — jest tu na prawdę sporo do zobaczenia. Ale Lipsk to przede wszystkim tętniąca życiem, młoda metropolia. Niesamowicie kreatywna i po prostu warta zobaczenia!

 • Saksońskie zamki, pałace i ogrody

  Prawie 1.000 zamków, pałaców, ogrodów i posiadłości opowiada wspaniałą historię Saksonii; wśród nich takie perełki jak Pałac i Park w Pillnitz, Moritzburg, Augustusburg czy Albrechtsburg, a także pałace w Lichtenwalde i Rammenau.

 • Sztuka i kultura Drezna

  Stolica Saksonii to światowej sławy sztuka i kultura, imponująca barokowa architektura i zaliczane do najznamienitszych muzeów świata Galeria Sztuki Starych Mistrzów i  Historyczne Zielone Sklepienie. Interesujący kontrast stanowi Neustadt — jedna z dzielnic Drezna — w której spotkać można nowoczesne galerie sztuki, sklepiki z rękodziełem, butiki, kluby i bary.

 • Coś dla koneserów — Saksoński Szlak Winny

  Wino, porcelana, pałace i parki — Saksoński Szlak Winny, ciągnący się między Pirną a Diesbar-Seußlitz, to połączenie ekskluzywnych wrażeń kulinarnych ze wspaniałą historią i klimatem południa. Polecamy: Każdego roku w sierpniu odbywa się Dzień Otwartej Winnicy!

Links erheben sich die Schrammsteine im Nationalpark Sächsische Schweiz. Dahinter geht die Sonne unter.© S. Rose
Sächsische Schweiz Schrammsteine
Die großen Hammer der Frohnauer Hammer stehen in einem Raum des Hammerwerks in Annaberg-Buchholz. © Dirk Rueckschloss
Annaberg-Buchholz: "Frohnauer Hammer" historic hammer mill
 • Szwajcaria Saksońska — Witamy w Górach Połabskich

  Osobliwe formacje skalne znajdujące się w Parku Narodowym Szwajcarii Saksońskiej są wręcz spektakularne — to idealne miejsce dla lubiących wędrówki, wspinaczkę czy wycieczki kulturowe. Tutejsza ścieżka Elberadweg zachwyci miłośników jazdy na rowerze.

 • Górne Łużyce

  Leżące we wschodniej części regionu Górne Łużyce to raj dla rowerzystów, miłośników wędrówek, a ostatnio, dzięki nowo powstałemu Pojezierzu Łużyckiemu, również centrum sportów wodnych. Czy to w Görlitz, Żytawie czy Budziszynie — region zaskakuje bogactwem zabytków kultury. Koniecznie zobacz: Park Mużakowski, będący dziedzictwem światowym UNESCO, przykładem parku w stylu angielskim oraz ogrodowym dziełem sztuki.

 • Vogtland: zielony i pełen muzyki

  Fantastyczne szlaki wędrowne, kilkusetletnie tradycje budowy instrumentów muzycznych i wspaniałe uzdrowiska i kurorty — tak można opisać, leżący w południowo-zachodniej Saksonii Vogtland. Czy to w centrum rekreacji Talsperre Pöhl, w Vogtland Arena, w „Muzycznym Zakątku“ pomiędzy Markneukirchen, Erlbach, Klingenthal i Schöneck czy też w „Mieście Koronki“ Plauen – mieszkańcy Vogtland wszędzie serdecznie przyjmują swoich gości.

 • Chemnitz: od kultury przemysłowej do modernizmu

  Muzeum Gunzenhausera z najznamienitszą w Niemczech kolekcją malarstwa ekspresjonistycznego, secesyjna willa Esche, będąca częścią Europejskiego Szlaku Henry`ego van de Velde, czy Muzeum Przemysłu – Chemnitz to miasto modernizmu i kultury przemysłowej. A już w 2025 stanie się Europejską Stolicą Kultury!

 • Wędrówki po dziedzictwie światowym UNESCO w Rudawach

  Rudawy to nie tylko jeden z najpiękniejszych łańcuchów gór średnich w Niemczech, ale również prawdziwy raj dla miłośników górskich wędrówek i jazdy na rowerach górskich. Ze Szlaku Graniowego rozciągają się ponadto fantastyczne widoki na okolicę. Kolej parowa, słynne drewniane wyroby rękodzielnicze i tradycje bożonarodzeniowe czynią Rudawy wyjątkowym celem turystycznym. W roku 2019 region otrzymał status dziedzictwa światowego UNESCO.

Saksonia w liczbach

4000

zabytków kultury

7

wspaniałych regionów

2

ośrodki dziedzictwa światowego UNESCO