© Dirk Hanus

Chemnitz

Stolica kultury 2025

Po wyborze na Europejską Stolicę Kultury 2025 nikogo to już nie powinno dziwić: Chemnitz absolutnie warte jest podróży! Wiele jest tutaj do odkrycia: Niezwykle interesujące architektonicznie i wielokrotnie nagradzane centrum miasta zaprasza w swoje progi. Fascynujące muzea są obietnicą sztuki najwyższej jakości. Pomniki kultury przemysłowej świadczą o pełnej zwrotów historii miasta, będącego jednym z pierwszych ośrodków przemysłowych w Niemczech. A „tuż za progiem” leżą Rudawy i ciągną się romantyczne doliny rzek – ekscytujący i niezwykle rzadko spotykany kontrast.

„Bardzo się cieszę razem z tym cudownym miastem i jego mieszkańcami. Jestem pewien: To właśnie to typowe dla Chemnitz zakasanie rękawów zadecydowało o tym, że się udało.”
Michael Kretschmer, Premier Saksonii, o nadaniu miastu tytułu Stolicy Kultury 2025
1143

Pierwsza pisemna wzmianka o Chemnitz datowana na rok 1143

39

dzielnic jest w Chemnitz

13

metrów wysokości ma pomnik Karola Marksa wraz z cokołem

37

lat – od 1953 do 1990 – Chemnitz nazywało się Karl-Marx-Stadt

7

kolorów zdobi barwny komin elektrociepłowni w Chemnitz, zwany „Lulatsch”

Kultura przemysłowa w „saksońskim Manchesterze“

Chemnitz to jeden z najważniejszych ośrodków niemieckiej kultury przemysłowej: W „saksońskim Manchesterze“ powstały pierwsze w Niemczech prawdziwe fabryki. Za początek jego dynamicznego rozwoju można uznać utworzenie tu w 1798 pierwszych przędzalni bawełny; wraz z początkiem XX wieku Chemnitz stało się jednym z najbogatszych miast Niemiec. Powstałe wówczas liczne wspaniałe, reprezentacyjne budynki, potężne fabryki, to istne świątynie przemysłu, które do dziś kształtują obraz miasta.

Jeszcze coś:

Wiele ciekawych architektonicznych świadków kultury przemysłowej leży w śródmieściu, lub nieopodal centrum. Idealne rozmieszczenie do zwiedzania na pieszo!

Warto wiedzieć

 • Latem w ramach imprezy Parkowe Lato  park przy Hali Miejskiej zamienia się na cztery tygodnie w festiwalową scenę, z bogatym programem kulturalnym, w luźnej atmosferze: koncerty, poetry-slams, zajęcia jogi i propozycje dla dzieci – i wszędzie bezpłatny wstęp!

 • Dzielnica Kaßberg uchodzi za jeden z najpiękniejszych przykładów stylu grynderskiego w Saksonii i zachwyca swoją ponad 150-letnią historią i architekturą. W podziemiach kryje się gęsta sieć korytarzy i piwnic. Liczne knajpki i godne polecenia restauracje tworzą wyjątkową atmosferę dzielnicy.

 • W dawnym domu towarowym DAStietz mieści się dzisiaj wspaniałe Muzeum Przyrodnicze, gdzie na zadaszonym dziedzińcu zobaczyć można liczący sobie 290 milionów lat „skamieniały las".

 • W smac, Państwowym Muzeum Archeologii, kryją się wspaniałe wystawy dla całej rodziny, a z jego okien rozpościera się najlepszy widok na miasto.

Muzea w Chemnitz, które trzeba zobaczyć

 • Saksońskie Muzeum Przemysłu:
  Imponujące maszyny, zabytkowe pojazdy i obrazy z życia codziennego od czasów industrializacji po dziś.

 • Villa Esche:
  Architektoniczny klejnot: Słynna na całym świecie willa to główne dzieło wczesnego modernizmu – wzniesiona w 1903 r., wg. planów belgijskiego artysty Henry’ego van de Felde – dziś odrestaurowana i udostępniona dla zwiedzających.

 • Muzeum Gunzenhausera:
  Ponad 2.400 niemieckich dzieł sztuki, przedstawicieli dekadentyzmu, ekspresjonizmu i powojennego modernizmu, oglądać można w dawnym budynku Sparkasse, wzniesionym w stylu Nowej Rzeczowości.

Śródmieście

Chemnitz to mekka dla fanów architektury! Przemiany, jakie dokonały się w centrum miasta od 1990 roku, są wręcz niezwykłe. Tam, gdzie kiedyś dominował szary beton, znani architekci stworzyli nowe, atrakcyjne i warte zobaczenia przestrzenie. Ilość sąsiadujących ze sobą stylów i epok jest dowodem na pełną zwrotów historię miasta: Rozwój i dobrobyt w okresie grynderskim, zwrot ku modernizmowi, zniszczenia w czasie drugiej wojny światowej, okres NRD i wreszcie nowa samoświadomość po politycznych przemianach. Nie można tutaj nie wspomnieć również o ofercie kulinarnej miasta i licznych sklepach.

To też może Cię zainteresować