© S. Rose

W krainie Bożego Narodzenia

Poczuj święta wszystkimi zmysłami

Boże Narodzenie to w Saksonii piąta pora roku: Wielowiekowe zwyczaje i tradycje świąteczne są tutaj wyjątkowo intensywnie pielęgnowane i celebrowane. Zobaczysz to w udekorowanych świątecznie rękodzielniczymi ozdobami oknach. Poczujesz w wypełnionych zapachami domach. Posmakujesz na jarmarkach bożonarodzeniowych. Usłyszysz na ulicach. Tę wyjątkowo uroczystą, ale ciepłą atmosferę czuć w każdym zakątku Saksonii.

 

Najpiękniejsze jarmarki adwentowe w Saksonii:

Poznaj 13 najlepszych propozycji

 • Budziszyński Wenzelsmarkt (1 - 22 grudnia 2023 r.) wspominany jest po raz pierwszy już w kronice z 1384 roku. W tym roku również historyczna starówka powita swoich gości morzem połyskujących światełek i licznymi atrakcjami, takimi jak wyroby rękodzielnicze, krojenie świątecznej strucli czy bożonarodzeniowe koncerty orkiestr dętych. Coś dla najmłodszych: Nie zabraknie również Świętego Mikołaja, który codziennie będzie odwiedzał dzieci na głównym jarmarku i wspólnie z nimi otwierał okienka wielkiego kalendarza adwentowego. 

 • Na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Chemnitz  (1 - 23 grudnia 2023 r.) na odwiedzających czeka aż 200 stoisk, kuszących bogatą ofertą upominków i świątecznych przysmaków. Na odbywającym się przy Innere Klosterstraße Jarmarku Średniowiecznym poczuć można magię dawnych świąt. W sobotę przed pierwszą niedzielą adwentu odbywa się tutaj ponadto tradycyjna parada górnicza.

 • Drezdeński Jarmark Struclowy uchodzi za najstarszy jarmark bożonarodzeniowy w Niemczech. Podczas jego kolejnej – 588 już odsłony (29 listopada - 24 grudnia 2023 r.) czeka jak zwykle wiele atrakcji; Wśród nich największa na świecie, mierząca 14,61 m rudawska piętrowa piramida świąteczna, prawdopodobnie największy na świecie świecznik bożonarodzeniowy, na który można nawet wejść, czy Pflaumentoffel, mała, wykonywana ręcznie z suszonych śliwek figurka, o niezwykle ciekawej historii. Miłośnikom regionalnych przysmaków polecamy szczególnie Święto Drezdeńskiej Strucli (9 grudnia 2023 r.).

 • Śląski Jarmark Dzieciątka Jezus w Görlitz zaprasza od 1 do 17 grudnia 2023 r. na absolutnie niezwykle wydarzenia. Podczas licznych nabożeństw i Mszy św. rozważany jest duchowy wymiar świąt. Można tu piec świąteczne przysmaki, czytać, oglądać spektakle teatralne, śpiewać i muzykować – a do tego jarmark codziennie odwiedza Dzieciątko Jezus we własnej osobie. Gorąco polecamy: Jarmark Rzemiosła Artystycznego w Muzeum Śląskim.

 • W trzeci weekend adwentu (15 - 17 grudnia 2023 r.) tradycyjnie już odbędzie się w Hoyerswerdzie Teschenmarkt, nazwany tak na cześć księżnej cieszyńskiej Urszuli Katarzyny Lubomirskiej. Na starówce pełnej prawdziwie świątecznej atmosfery można rozkoszować się smakiem pieczonych jabłek, aromatem grzanego wina i najróżniejszymi świątecznymi przysmakami. Na rynku na dużych i małych czeka bogaty program artystyczny.

 • Słynny Lipski Jarmark Bożonarodzeniowy (28 listopada - 23 grudnia 2023 r.) ściąga na rynek przed Starym Ratuszem i do śródmieścia ponad 300 stoisk i kramów. Na niezwykle atrakcyjny program artystyczny jarmarku składają się spotkania ze Świętym Mikołajem, starodawny jarmark „Alt-Leipzig”, bajkowy las i pracownia Świętego Mikołaja, czy znajdujący się na Augustusplatz, wysoki na 38 metrów, młyn diabelski.

 • Zabytkowy rynek ze znajdującymi się przy nim późnogotyckim ratuszem, renesansowymi kamieniczkami i kościołem Frauenkirche stanowi idealne tło dla Miśnieńskiego Jarmarku Adwentowego (27 listopada – 24 grudnia 2023 r.). Urokliwie przystrojone kramy oferują świąteczne towary, a ratusz zamienia się w wielki kalendarz adwentowy, który codziennie odsłania nowe niespodzianki.

 • Jarmark Canaletta w Pirnie należy do nielicznych jarmarków świątecznych, które odbywają się jeszcze w okresie poświątecznym (28 listopada - 23 grudnia i 27 - 30 grudnia 2023 r.). Szczególnie wartą zobaczenia atrakcją jarmarku, zainspirowanego postacią słynnego włoskiego malarza Canaletto, jest romantyczna iluminacja rynku w tym czasie. To po prostu trzeba zobaczyć!

 • Jarmark Adwentowy w Schwarzenbergu (8 - 17 grudnia 2023 r.), gdzie wszystko kręci się wokół najstarszej zachowanej piramidy świątecznej na świecie, to obietnica niezapomnianych przeżyć: bogaty program sceniczny, szopka z naturalnych rozmiarów figurkami czy wreszcie średniowieczny klimat jarmarku na dziedzińcu zamkowym. Szczególnie godne polecenia wydarzenia to bajkowy korowód i parada górnicza.

 • Daj się porwać odświętnej atmosferze panującej na Żytawskim Jarmarku Bożonarodzeniowym (9 - 17 grudnia 2023 r.), odbywającym się przy Johanniskirche, pod niebem ozdobionym tradycyjnymi gwiazdami rudawskimi. Poza grzanym winem, piernikami i innymi pysznościami, na gości czeka tu fantastyczny program: z Mikołajem, aniołkami, muzyką i tańcem, znanymi piosenkarzami, teatrzykiem kukiełkowym i spektakularnymi pokazami ognia.

 • Trudno znaleźć piękniejszy blask, niż ten, który bije od wielkiej świątecznej piramidy na Jarmarku Adwentowym w Zwickau (28 listopada - 23 grudnia 2023 r.). W absolutnie magicznej atmosferze podziwiać można rudawskie wyroby folklorystyczne, skosztować wyjątkowego grzańca z Zwickau i spotkać Mikołaja, czekającego każdego popołudnia na najmłodszych odwiedzających. Jednym z najciekawszych wydarzeń jest tradycyjna parada grup folklorystycznych i kapel górniczych.

 • Jarmark Świąteczny w Plauen (28 listopada - 23 grudnia 2023 r.) z małego niegdyś wydarzenia rozwinął się dzisiaj do największego jarmarku bożonarodzeniowego w saksońskim Vogtland. Przez cztery tygodnie rynek w Plauen tonie wprost w morzu świateł. Otwarcie jarmarku jest czymś szczególnym: podczas tradycyjnej parady świateł "Licht'l-Umzug” dzieciątko Jezus ze Steyr, Pani Wata i Bornkinnel prowadzeni przez odświętny orszak przynoszą na jarmark świąteczne światełko. Jeśli trafisz do Plauen w drugi weekend adwentu, koniecznie odwiedź również jarmark świąteczny w Domach Tkaczy i na dziedzińcu komturii.

 • Historyczno-Romantyczny Jarmark Bożonarodzeniowy "Königstein - Zimowa Opowieść" na twierdzy Königstein zawdzięcza swój urok miejscu, w którym się odbywa, starannie przygotowanym dekoracjom, wykonanym ręcznie ozdobom oraz zachowanym w oryginale licznym zabytkom. Muzykanci, kuglarze i teatrzyki lalkowe zapewniają rozrywkę i to bez użycia nowoczesnych technologii. Kramarze i kramarki zachwalają swoje towary. Z wielkich saganów wydobywają się zapachy aromatycznego grzańca i gulaszu z dziczyzny, gotowanego na otwartym ogniu. Od strony ręcznie napędzanej karuzeli dobiegają radosne głosy dzieci. Jarmarczny gwar rozlega się również we wnętrzach podziemnych korytarzy i kazamat. Na najdłuższym w Niemczech, 112 metrowym kalendarzu adwentowym codziennie otwierane jest jedno okienko.

Saksońskie zamki i pałace:

11 największych atrakcji w niezwykłej scenerii

 • Kiedy dni stają się krótsze, a nad wzgórzami winnymi w Radebeul zaczyna unosić się zapach grzanego wina, to znak, że w Zamku Wackerbarth zaczyna się jeden z najprzyjemniejszych okresów w roku. Od listopada 2023 do lutego 2024 pierwsza w Europie winnica przeżyć zaprasza swoich gości na romantyczną zimową podróż przez krainę zmysłów. Przysmaki kulinarne i wyszukany program kulturalny, oferowany dodatkowo od piątku do niedzieli podczas Wackerbarths Winterzauber, sprawiają, że robi się ciepło na sercu, a oczy dużych i małych gości zaczynają błyszczeć wyjątkowym światłem. Do pełni szczęścia brakuje już wówczas tylko filiżanki rozgrzewającego białego grzańca „Wackerbarths Weiß & Heiß” oraz wyśmienitego dania serwowanego w kuchni zamkowej.

 • Podczas Christmas Garden Dresden (14 listopada 2023 r. - 14 stycznia 2024 r.) Pałac & Park Pillnitz zamieniają się w pełną magii zimową krainę baśni. Nie przegap szansy spaceru po prawie 2-kilometrowej trasie, ozdobionej urzekającymi świątecznymi iluminacjami.

 • W trzeci weekend adwentu w zapierającej dech w piersiach historycznej scenerii odbywa się Jarmark Bożonarodzeniowy na Wyspie Pałacowej w Moritzburgu. Z tej okazji w barokowych wnętrzach pałacu Moritzburg od 22 listopada 2023 r. do 25 lutego 2024 r. prezentowana jest wystawa zimowa „Trzy orzeszki dla Kopciuszka", podczas której zobaczyć można autentyczne miejsca kręcenia jednej z najpiękniejszych i najbardziej znanych w Niemczech baśni filmowych.

 • W drugi weekend adwentu (9 - 10 grudnia 2023 r.) Zamek Colditz znowu oczaruje swoich gości tradycyjnymi bajkowymi świętami na zamku. Na dziedzińcach odświętnie udekorowanego renesansowego zamku sprzedawane będą regionalne przysmaki, a w piwnicach podziwiać będzie można tradycyjne wyroby rękodzielnicze.

 • Świąteczny program w czwarty weekend adwentu w Winnicy Hoflößnitz w Radebeul skierowany jest głównie do rodzin. Od 21 do 24 grudnia 2023 r. odbywać się tu będą przedstawienia teatralne, będzie muzyka na żywo, stoiska z ciekawym i różnorodnym asortymentem, a swoje wrota otworzą warsztat majsterkowicza i świąteczna piekarnia. Szczególnie polecamy: Spójrz jak romantycznie prezentuje się saksońska dolina Łaby w swojej zimowej szacie.

 • Leżący z daleka od przedświątecznego zgiełku zamek Burgk zaprasza w pierwszy i drugi weekend adwentu na Zamkowy Adwent we Freital (2 - 3 grudnia i 9 - 10 grudnia 2023 r.). Zamkowy dziedziniec wypełniony jest wówczas zapachem grzanego wina, ciasteczek, pierników i innych świątecznych przysmaków. Sprzedawcy i rzemieślnicy zachwalają swoje towary, a najmłodsi odwiedzający mogą spędzić czas pośród uwielbiających głaskanie zwierząt w mini zoo lub pojeździć na kucyku lub nawet wielbłądzie.

 • Czas oczekiwania na gwiazdkę umilić może zwiedzanie połyskującego światełkami zamku Rochlitz (2 i 9 grudnia 2023 r.). A wszystko to przy dźwiękach muzyki i śpiewów – do których zaproszeni są również odwiedzający. Przekonaj się jak fantastyczna akustyka panuje w zamkowej kaplicy i jakie wspaniałe dania przyrządzane są w dawnej zamkowej kuchni!

 • Podczas wizyty w barokowym pałacu Rammenau poczuć się można jak w bajce. Pod delikatną warstwą połyskującego śniegu czy w mroźne dni – romantyczny klimat tego miejsca sprawia, że można się tu poczuć jak w dawno minionych czasach. Ta jedyna w Saksonii w całości zachowana posiadłość rycerska zaprasza w czasie adwentu i świąt 2022 na wiele ciekawych wydarzeń: W programie m.in. zwiedzanie adwentowe, barokowe oprowadzanie z przekąskami i bożonarodzeniowe koncerty.

 • Zapach choinki i blask świateł: Poznaj urok adwentu na zamku WaldenburgNa przepięknie udekorowanym zamkowym tarasie czekają świąteczne wypieki, aromatyczne grzane wino i najróżniejsze przysmaki lokalnych producentów. Nie zabraknie oczywiście również Mikołaja, który uraduje z pewnością szczególnie najmłodszych gości.

 • Czwarta niedziela adwentu na zamku Voigtsberg już tradycyjnie odbywa się pod hasłem "Święta z przeszłości”. Goście dostojnego kompleksu zamkowego mogą poznać tu tradycyjne rzemiosło i przyjrzeć się bliżej pracy przędzarzy, kowali, rzeźbiarzy czy szczotkarzy. Dzieci i rodziny mogą wziąć udział w warsztatach, z których wiele oferowanych jest bezpłatnie. Coś dla koneserów: Zupa chłopska z Brixtalu i wina owocowe z manufaktury. ​​​​​​​