© Schutzverband Dresdner Stollen® e.V./Tobias Ritz

Tu spełniają się kulinarne marzenia

Wraz z rozpoczęciem okresu świątecznego na saksońskich stołach pojawiają się niezwykłe dania. Najbardziej znanym przysmakiem jest z pewnością Stollen – strucla świąteczna, która ma swoje korzenie w regionie i po dziś dzień przygotowywana jest według ściśle przestrzeganej receptury. Ale Stollen to nie wszystko. Koneserów dobrych smaków kuszą również tutejsze wyjątkowe pierniki czy tradycyjna, świąteczna potrawa z Rudaw. Co tu dużo mówić – to po prostu rozkosz dla podniebienia!

 

Tak rozpoznasz prawdziwą Drezdeńską Struclę

Strucla to król wszystkich świątecznych wypieków. A największy z nich – struclowy cesarz – pochodzi z Drezna. Tradycyjna Drezdeńska Strucla Bożonarodzeniowa jest czymś wyjątkowym i od 2010 roku jej nazwa podlega prawnej ochronie: wyrabiana ręcznie, bez margaryny i bez sztucznych konserwantów i aromatów. Przy pomocy tej listy możesz sprawdzić, czy leży przed Tobą oryginalna Drezdeńska Strucla Bożonarodzeniowa. Aby otrzymać certyfikat potwierdzający oryginalność produktu, ciasto musi zawierać składniki wymagane przez Stowarzyszenie Ochrony Strucli:

●       rodzynki namoczone w rumie
●       masło
●       słodkie i gorzkie migdały

●       kandyzowana skórka pomarańczowa i cytrynowa

I mimo to: Każda z wypiekanych w jednej ze 110 drezdeńskich piekarni strucli smakuje inaczej. Ich smak zależy od indywidualnych mieszanek przypraw, które utrzymywane są w ogromnej tajemnicy i przekazywane w zakładach z pokolenia na pokolenie.

Polecamy: Przemierz szlak Oryginalnej Drezdeńskiej Strucli, łącznie z oprowadzaniem po piekarni i wizytą w Muzeum Strucli – przewidziana degustacja!

Neunerlei: Tradycyjna świąteczna potrawa

Potrawy z ukrytą symboliką: Neunerlei to stary bożonarodzeniowy zwyczaj z Rudaw. Na tę tradycyjną potrawę wigilijną składa się dziewięć różnych składników.  Każdy z nich posiada określoną symbolikę, nawiązującą do nowego roku. Pojedyncze składniki potrawy mogą delikatnie różnić się od siebie w zależności od miejscowości czy domu. Tak smakowicie prezentuje się „Neunerlei” – tradycyjny świąteczny obiad z 9 składników:

1. Mięso z gęsi, indyka lub królika ma zapewnić szczęście i siłę.
2. Sałatka śledziowa serwowana jest po to, żeby w portfelu zawsze były drobne.
3. Pyzy gwarantują dobrobyt.
4. Soczewica oznacza wzrost.
5. Kapusta kiszona to dobre zbiory.
6. Seler symbolizuje potencję i płodność.
7. Buraki dają urodę.
8. Pieczone jabłka zapewnią zdrowie.
9. Nie może też zabraknąć chleba i soli, bo brakowałoby ich cały rok.

Polecamy: W okresie adwentu i Bożego Narodzenia wiele restauracji w Rudawach serwuje Neunerlei - tradycyjną świąteczną potrawę.

Beztłuszczowa uczta: Pierniki

Co robi piernikarz? Mieszka w mieście pierników Pulsnitz, leżącym między Budziszynem a Dreznem i zajmuje się wyrobem pierników według tradycyjnej receptury, pochodzącej z 1558 roku. Nazwa tego słodkiego świątecznego wypieku pochodzi od egzotycznych przypraw, które kiedyś nosiły wspólne miano „pieprz”.

Ciasto na słynne pierniki z Pulsnitz nie zawiera tłuszczu i dojrzewa przez kilka miesięcy, zanim dodane zostaną do niego przyprawy. Najpopularniejsze z nich to cynamon, kardamon, koper włoski i gałka muszkatołowa – reszta pozostaje tajemnicą piernikarza.

Stąd pochodzi grzane wino

Prawdopodobnie najstarszy spisany przepis na grzane wino w Niemczech pochodzi z saksońskiego Radebeul. Podczas pobytu w swojej barokowej posiadłości, August Raugraf von Wackerbarth zapragnął napoju, który pozwoliłby mu zapomnieć o przenikliwym zimnie i ogrzać duszę i ciało. Jego pomysł, żeby dodać do białego wina szafran, anyż, cynamon i pestki granatu i to wszystko razem podgrzać, od 1834 roku nieustannie dodaje ciepła i wyjątkowego świątecznego uroku zimowym wieczorom w Saksonii.

Polecamy: Skuś się na łyk grzanego wina na najstarszym na świecie jarmarku bożonarodzeniowym, znanym, jako Drezdeński Jarmark Struclowy!

To też może Cię zainteresować