© pixdd

Drezno

Witamy we Florencji nad Łabą

Piękno Drezna jest bezdyskusyjne – i nie do przeoczenia! Odwiedzający dostrzegają go już od pierwszego wejrzenia. Istotą jego urody jest urzekające połączenie romantycznych krajobrazów z barokową architekturą, oraz jego zabytkowe Stare Miasto, należące do najpiękniejszych w Niemczech. Podczas spaceru po starówce, natknąć się można na liczne symbole, świadczące o ścisłych związkach z Polską za czasów saskich. „Florencja nad Łabą” zachwyca również swoją bogatą ofertą kulturalną, wyróżniającą się nawet na arenie międzynarodowej. Drezdeńczycy korzystają z uroków miasta, wypełniając ulice i place typową dla siebie pogodą ducha i podziwiając na tutejszych scenach artystów światowego formatu, do czego zachęcają również gości, przyjeżdżających do Drezna z całego świata.

„Drezno wypełniło mnie radością i obudziło we mnie na nowo chęć obcowania ze sztuką. W tym pięknym miejscu kryje się niewiarygodna skarbnica wszelkich sztuk. ”
Johann Wolfgang von Goethe

Największe atrakcje Drezna

Frauenkirche w Dreźnie

© Katja Fouad Vollmer

Opera Sempera

© S. Rose

Zamek Rezydencyjny

© Marcus Sherifi

Most Blaues Wunder

© S. Rose Fotografie

Zwinger

© Claudia Huebschmann

Podwórza sztuki

© Anita Demianowicz
104.000

drzew czyni z Drezna jedno z najbardziej zielonych miast Europy

1474

pierwsza wzmianka o drezdeńskiej strucli bożonarodzeniowej w 1474 r.

60

galerii i ośrodków wystawienniczych

Drezno od kuchni

  • Drezdeńska Strucla Bożonarodzeniowa to historia, kilkusetletnia tradycja rzemieślnicza, namacalny dowód niezwykłej pasji i niezapomniana chwila przyjemności w jednym! Ten słynny drezdeński wypiek dostępny jest wyłącznie w okresie świątecznym.

  • Wiedzieliście? Słodki przysmak Dominostein również powstał w Dreźnie i wpisany został na listę saksońskich produktów regionalnych.

  • Kto preferuje raczej wytrawne smaki, nie może nie spróbować marynowanej pieczeni po drezdeńsku. Danie serwowane jest tradycyjnie z kartoflami i modrą kapustą.

  • Klasyk: Typowo saksońska pajda ze smalcem zagościła nawet w menu eleganckich drezdeńskich restauracji.

  • Drezdeński Eierschecke to słodki, trzywarstwowy wypiek z ciasta drożdżowego i masy serowej.

Nowe Miasto: okres grynderski i alternatywna dzielnica klubowa

Barokowy charakter Drezna najwyraźniej widoczny jest na Nowym Mieście. Kręte uliczki, malownicze dziedzińce i przestronne deptaki zachęcają do spacerów i zwiedzania. Miłośnicy sztuki znajdą tu najróżniejsze galerie, pracownie artystyczne i antykwariaty. Chwile wytchnienia zapewnią liczne kawiarnie i restauracje, skrywające się pośród barokowych dziedzińców.

Nowe Miasto zewnętrzne jest kreatywne kolorowe i światowe – wyraźnie widać to np. w Pasażu Sztuki – kompleksie połączonych ze sobą, ciekawie ozdobionych dziedzińców tematycznych.

 

Stare Miasto: architektura pod rękę ze sztuką

Na lewym brzegu Łaby znajduje się zabytkowe centrum Drezna. Widok od strony Łaby to „reprezentacyjna” strona miasta, o której pięknie stanowią liczne renesansowe, barokowe i XIX-wieczne budowle. Widok rozciągający się z przeciwległego brzegu zachwyci nie tylko miłośników architektury! Liczne zabytki usytuowane są tu w odległości zaledwie kilku kroków od siebie:

Frauenkirche jako symbol odbudowy miasta, Opera Sempera czy Zwinger to tylko niektóre z nich. Galeria Malarstwa Starych Mistrzów oraz skarbiec Zielone Sklepienie skrywają sztukę rangi światowej. Wokół rynku i deptaka Prager Straße znajdują się centra handlowe i gastronomia, obiekty kulturalne oraz biura.

 

„Drezdeńczycy nie pytają swoich gości, czy Drezno im się podoba. Oni im to oznajmiają. Pomyślałem więc sobie, że wśród miast powinno się rozróżniać dwie kategorie: te znające swoją wartość i resztę.”
Umberto Eco

Nasze propozycje

  • Podczas Parady parostatków na Łabie parowce Białej Floty płyną w formacji do Pałacu Pillnitz i z powrotem. Rejs uświetnia wielki wspólny koncert gwizdków parowych oraz liczni widzowie obserwujący paradę z brzegu. Impreza odbywa się w stałych terminach na rozpoczęcie i zakończenie sezonu. 

  • Międzynarodowy Festiwal Dixieland odbywa się co roku w maju już od 1971 roku. Impreza przyciąga fanów jazzu i dixie z całego świata i zachwyca niezwykle różnorodnym programem. Również młode pokolenia fanów znajdą coś dla siebie w bogatej ofercie propozycji dla najmłodszych.

  • Elektrownia Drezno Śródmieście to szczególne miejsce wydarzeń kulturalnych i dowód niezwykle ożywionej i nowoczesnej oferty kulturalnej Drezna. Tam, gdzie kiedyś produkowano prąd, króluje dziś śpiew i taniec. Do fascynujących wnętrz elektrowni wprowadziły się dzisiaj Drezdeńska Operetka Państwowa oraz teatr młodego pokolenia – tjg.

  • Znajdującą się na Loschwitz kolejką górską można w trzy minuty dostać się z Körnerplatz na Löschwitzhöhe — skąd rozpościera się fascynujący widok na miasto — i stanąć oko w oko z historią: Powstała w 1900 roku kolejka uważana jest za najstarszą kolejkę górską na świecie!

To też może Cię zainteresować