© Manuel Rohne

Górne Łużyce

Tutaj na wschodzie czeka na was intrygujące połączenie wczoraj, dziś i jutra: Region kształtowany wpływami niemieckiej i łużyckiej historii żywo pielęgnuje swoje tradycje i zwyczaje oraz zaskakuje swoim bogactwem kulturowym. Görlitz z kolei robi furorę jako „Görliwood“, czyli miejsce powstawania międzynarodowych produkcji filmowych. Przyszłościowy kierunek obrało również Lipskie Pojezierze: Okolica, kiedyś region wydobywczy węgla brunatnego, zamienia się w istny raj wakacyjny, a jej rozległe tereny wodne już dziś są obietnicą naprawdę udanego wypoczynku. Który zakątek tego niezwykle różnorodnego regionu chcielibyście odkryć?

Nasze propozycje na zwiedzanie Górnych Łużyc-Dolnego Śląska:

  • Żytawa oczarowuje swoją zabytkową starówką. Ratusz w stylu włoskim zaprojektowany przez znanego niemieckiego architekta Schinkla czy kościół św. Jana to tylko dwa z licznych wartych zobaczenia zabytków architektury. Najcenniejszymi skarbami sztuki sakralnej są, prezentowane w mieście, dwie średniowieczne zasłony wielkopostne. To trzeba koniecznie zobaczyć!

  • Jedną z barokowych perełek Saksonii jest Pałac Rammenau. Ta wiejska posiadłość oczarowuje niezwykłe światowym wystrojem wnętrz oraz otaczającym go przepięknym kompleksem ogrodowym.

  • Objęty tytułem UNESCO Rezerwat Biosfery Górnołużyckich Wrzosowisk i Stawów z jego niespotykaną przyrodą najlepiej zwiedzać pieszo lub na rowerze. Godne polecenia są np. interaktywne ścieżki przyrodnicze; opracowane zostały również najróżniejsze programy edukacji środowiskowej dla małych i dużych miłośników przyrody.

  • Park Księcia Pücklera w Bad Muskau: To sztuka tworzenia ogrodów światowej klasy! W roku 2004 obiekt wciągnięty został na Listę Dziedzictwa Światowego UNESCO. Park założony został w stylu angielskim i zachwyca swoją naturalistyczną aranżacją. Również Nowy Zamek jaśnieje znowu pełnym blaskiem.
    Nasza podpowiedź: Koniecznie przekonaj się, jak fascynujący widok rozciąga się z wieży zamkowej! 

  • W Kamenz urodził się znany niemiecki pisarz Gotthold Ephraim Lessing. Słynnemu autorowi poematu „Natan Mędrzec“ miasto poświęciło specjalne muzeum, w którym prezentowane jest życie tego XVIII-wiecznego pisarza oraz jego twórczość.

  • Pełną parą, ale nie za szybko: Tak jeździ się koleją parową z Żytawy przez Góry Żytawskie do Oybin – i to już od 1890 roku! Również dzisiaj przejażdżka będzie wspaniałym przeżyciem dla wszystkich dużych i małych fanów kolei.

Coś specjalnego:

Camping na Pojezierzu Łużyckim

Lubisz spędzać urlop na łonie natury? Sprawdź! Tutaj na pewno każdy znajdzie coś dla siebie: Na Pojezierzu Łużyckim do wyboru są zarówno proste domki jak i 5-gwiazdkowe glampingi. Również podróżujący kamperami i z przyczepami znajdą tutaj wspaniałe miejsca na wypoczynek – wiele z nich leży bezpośrednio nad wodą.