Saksonia w pigułce

Poznaj Saksonię

Saksonia to jeden z 16 niemieckich krajów związkowych. Graniczy z Bawarią, Turyngią, Saksonią-Anhalt i Brandenburgią, a także z Polską i Czechami. Rozciągająca się na powierzchni 18.400 km² Saksonia jest jednym z mniejszych krajów związkowych. Największe miasta spośród w sumie 169 miast regionu to Lipsk (580.000 mieszkańców), stolica landu Drezno (550.000) i Chemnitz (245.000). Wszystkie większe miejscowości są ze sobą dobrze skomunikowane dzięki krajowej sieci autostrad i szlaków kolejowych. W Lipsku i Dreźnie działają ponadto międzynarodowe porty lotnicze.

Północna część Saksonii jest płaska, środkowa pagórkowata, a na południu region zmienia się w górzysty. Mierzący 1.215 m wysokości Fichtelberg jest najwyższym szczytem Rudaw, a leżące u jego stóp miasto Oberwiesenthal jest najwyżej położonym miastem Niemiec. Największą rzeką Saksonii jest Łaba, mająca swoje źródło w Czechach i wpływająca do Saksonii od strony Parku Narodowego Szwajcarii Saksońskiej. Zarówno dzisiejsza stolica kraju Drezno, jak i dawne stolice Miśnia i Torgau leżą nad Łabą. Granicę z Polską wyznacza rzeka Nysa. Na rozległych terenach pokopalnianych, na północnym wschodzie i zachodzie powstały dzisiaj wodne tereny rekreacyjne.

Saksonia w pigułce

  • Stolica: Drezno

  • Inne duże miasta: Lipsk, Chemnitz

  • Regiony: Chemnitz-Zwickau, Drezno i Kraina Łaby, Lipsk i okolice, Rudawy, Szwajcaria Saksońska, Górne Łużyce, Vogtland

  • Powierzchnia całkowita: 18.420 km²

  • Rozpiętość: Północ – Południe 180 km, Wschód – Zachód 200 km

  • Ludność: 4 055 000

View of Rochlitz Palace with a pond in the foregrounds© Lohse
View of Rochlitz Palace

Klimat

Klimat Saksonii jest równie różnorodny jak jej krajobraz. Podczas kiedy w wielu miastach czuć już wiosnę, w Rudawach i w Vogtland wciąż jeszcze można uprawiać sporty zimowe.

Pod kątem meteorologicznym Saksonia leży w strefie klimatów umiarkowanych, obejmujących zarówno klimat morski jak i kontynentalny. Temperatura, nasłonecznienie i opady uzależnione są od rocznych amplitud, oraz od często zmieniających się warunków pogodowych. Saksonia to typowy całoroczny region turystyczny. Najatrakcyjniejszy turystycznie jest okres między kwietniem i październikiem.

#SaksoniaNaWeekend

© 2020 Testcopyright