© Holger Stein Fotografie

Popraw sobie humor zakupami w Saksonii

Krótkie odległości, wyjątkowa atmosfera i bogata oferta: Shopping w Saksonii to wyjątkowa przyjemność. Tutaj jest wszystko, od produktów luksusowych takich jak Miśnieńska Porcelana czy zegarki z Glashütte, przez ręcznie robione pamiątki z regionu po markowe produkty znane na całym świecie.

Zakupy w Dreźnie

Drezno to zakupowy raj. W rejonie Starego Miasta na przykład, między deptakiem Prager Straße, Rynkiem i Wilsdruffer Straße, na klientów czekają wielkie dom towarowe i urocze małe butiki. Galerie Altmarktgalerie i Centrum-Galerie to dwa największe pasaże handlowe w śródmieściu. Kompleks dziedzińców artystycznych Kunsthof-Passage w modnej dzielnicy Dresdner Neustadt sam w sobie jest małym dziełem sztuki. Przy Königstraße i w okolicach Nowego Rynku, w barokowych kamieniczkach znaleźć można eleganckie butiki, sprzedawców saksońskiego rękodzieła, galerie sztuki, antykwariaty i sklepy z antykami. Dzielnica Äußere Neustadt kusi oryginalnym i niesztampowym asortymentem oferowanym przez małe sklepiki designerskie.

 • ponad 900.000 m² powierzchni zakupowej
 • Galeria Handlowa Altmarktgalerie: 200 sklepów, restauracji i kawiarni
 • Galeria Handlowa Centrum-Galerie: 52 sklepy, 9 restauracji i kawiarni

Zakupy w Lipsku

Zakupy w Lipskich Arkadach to również spotkanie z kulturą i historią. Arkady to eleganckie dziedzińce i pasaże, tworzące już od 500 lat zamknięty kompleks. Nigdzie w Europie nie ma drugiego takiego miejsca. Pasaż Mädlera to idealny adres dla miłośników zakupów, ceniących sobie wygodę i nie chcących zmoknąć czy zmarznąć. Po zakupach warto wstąpić do restauracji „Auerbachs Keller“, w której bywał sam Goethe. Godne polecenia są również Speck‘s Höfe, die Brühl-Arkade, Dom Towarowy Städtisches Kaufhaus, outlet Zalando i inne duże domy handlowe.

•  Polecamy: Imponujący wielkością Dworzec Główny służy nie tylko podróżnym, chcącym skorzystać z kolei, ale jest również dużym centrum handlowym. Kilkaset sklepów, restauracji i kawiarni dba o to, aby każdy znalazł tu to, czego szuka i nie wyszedł stąd głodny czy spragniony.

Zakupy w Chemnitz

Chemnitz było niegdyś jednym z głównych ośrodków przemysłowych w Niemczech. Dzisiaj to przede wszystkim „miasto modernizmu” pełne sklepów, domów towarowych i pasaży handlowych. Wśród nich między innymi das Chemnitz Center, die Sachsen Allee, der Rote Turm czy śródmiejski Glaspalast, zaprojektowany przez słynnego niemiecko-amerykańskiego architekta Helmuta Jahna.

•  Polecamy: Wpadnij na zakupy do dasTietz. Można tam zobaczyć coś naprawdę wyjątkowego — liczący sobie 290 milionów lat skamieniały las!

Najpiękniejsze pamiątki z podróży do Saksonii:

 • Wina z Doliny Łaby szczycące się ponad 850-letnią tradycją

 • Dresdner Stollen®: Świąteczna strucla, oryginalna tylko ze złotą pieczęcią — dostępna do września do grudnia

 • Musztarda Bautzner Senf: „Niebieska” z nutą chrzanu, ulubiona musztarda Niemców

 • Piwa Radeberger i Wernesgrüner: Już w czasach NRD pijane chętnie również poza granicami kraju

 • Domino-Steine: Wymyślona niegdyś w Dreźnie z braku prawdziwych pralin czekoladka, która na stałe wpisała się na listę świątecznych smakołyków

 • Nudossi: Masło czekoladowe „wschodu”

 • Russisch Brot: Kultowa słodka przekąska w kształcie liter

 • Koronki z Plauen: Artystyczny haft maszynowy z Plauen

 • Gwiazdy Herrnhuckie: Kunsztownie wykonane gwiazdy świąteczne z Górnych Łużyc

 • Drewniane figurki z Rudaw: Artystyczne wyroby z drewna nawiązujące do tradycji górniczych, takie jak dziadki do orzechów, figurki na kadzidełka, piramidy i łuki świąteczne

 • Miśnieńska Porcelana®: „Białe Złoto” ze skrzyżowanymi niebieskimi mieczami, najstarszym na świecie, używanym do dzisiaj znakiem firmowym

 • A jeśli ma być naprawdę ekskluzywnie i szlachetnie: Wykonany ręcznie zegarek z Glashütte.

Outlety i okazje

Czy twoje serce bije mocniej na widok okazji? No to idealnie trafiłeś! W Saksonii jest ponad 30 outletów, a także liczne sklepy firmowe i magazyny, które oferują markowe i wysokiej jakości towary w przystępnych cenach. Wybór jest ogromny — od słynnego Villeroy & Boch w Torgau, przez DeBeukelaer w Wurzen, Möve/ Frottana w Großschönau , aż po Birkenstock w Görlitz. W Lipsku w samym centrum miasta znajduje się duży outlet Zalando. Nawet Miśnieńską Porcelanę nabyć można w outletach. Jeden z nich znajduje się w samej manufakturze w Miśni, drugi natomiast jest w Dreźnie. A więc ruszaj na zakupy do Saksonii!