© S. Rose

Drezno i Kraina Łaby

Drezno i Krainę Łaby nazywa się często kołyską Saksonii – w końcu w regionie tym leżą Drezno i Miśnia – dwa spośród miast, które odegrały największą rolę w historii Saksonii. A to jeszcze nie wszystko: Również renesansowe Torgau oraz eleganckie Radebeul mają swój szczególny urok. Malownicze zbocza winne i romantyczne krajobrazy wzdłuż rzeki tworzą iście śródziemnomorski klimat, urzekający zarówno turystów pieszych jak i poruszających się na rowerze. Drezno i Kraina Łaby: To natura, atmosfera południa, sztuka i kultura, tworzące niezwykle piękną całość.

„Stojąc na wysokim brzegu, popatrzyłem na rozciągającą się w dole wspaniałą dolinę Łaby, leżała u moich stóp niczym obraz Claude Lorraina.”
Heinrich von Kleist

To trzeba koniecznie zobaczyć w Dreźnie i Krainie Łaby:

 • Takiej ilości zabytków w jednym miejscu jak w Dreźnie – nie spotyka się często. Spacer po Drezdeńskiej Starówce z Zwingerem, Operą Semperai kościołem Frauenkirche to absolutny mus podczas zwiedzania regionu.

 • Miśnia, ojczyzna światowej sławy porcelany, w niczym nie ustępuje saksońskiej stolicy: Imponujące wzgórze zamkowe z katedrą i zamkiem Albrechtsburg widoczne jest już z daleka. W warsztatach Państwowej Manufaktury Porcelany można rzucić okiem za kulisy i przyjrzeć się temu, uprawianemu tu od 300 lat, rzemiosłu.

 • Torgau uważane jest za jedno z najpiękniejszych miast renesansu w Niemczech. Tutaj stąpa się po śladach Marcina Lutra i jego żony Katarzyny von Bora.

 • Jeśli zdecydujesz się na rowerową przejażdżkę ścieżką Elberadweg, biegnącą przez Drezno i Krainę Łaby, poznasz jedną z najpopularniejszych ścieżek rowerowych w Niemczech.

 • Kochasz wino? Na Pieszym Szlaku Winnym, ciągnącym się wzdłuż Saksońskiego Szlaku Winnego, poczujesz smak wielowiekowej tradycji uprawy winorośli.

 • Niezapomnianym przeżyciem dla całej rodziny będzie wizyta w Muzeum Karola Maya w Radebeul: Autor popularnych powieści przygodowych mieszkał tutaj i to tutaj „przyszli na świat” bohaterowie jego powieści. Każdego roku w maju tysiące fanów pisarza i stworzonych przez niego postaci spotyka się podczas Dni Karola Maya w Lößnitzgrund.

5 rzeczy, które przydadzą Ci się podczas zwiedzania Drezna i Krainy Łaby:

 • Apetyt: Pod względem kulinarnym region jest tak różnorodny jak jego miasteczka i krajobrazy. Czy to mała przekąska w przydrożnej gospodzie, czy elegancka kolacja w najlepszej restauracji – dla każdego znajdzie się tu coś dobrego (w dosłownym znaczeniu tego słowa).

 • Ciekawość & czas: …bo największa radość jest wtedy, jeśli ma się czas na odkrywanie i poznawanie tego, co jeszcze nieznane. Łyczek czegoś z regionu też się oczywiście znajdzie – koniecznie spróbuj!

 • Lornetka: Wzdłuż szlaków wędrownych natknąć się można na rzadkie ptaki, rośliny i formy skalne.

 • Kask rowerowy: Kto za dnia wzmacnia swoją tężyznę fizyczną na ścieżce Elberadweg

 • Suknia wieczorowa: …może wieczorem rozkoszować się najwyższej rangi ofertą kulturalną, na przykład w drezdeńskiej Semperoper.

Te regiony też mogą Cię zainteresować: