Radebeul

Miasto Karola Maya & Winiarski raj

Witamy na Saksońskim Szlaku Winnym!

Charakter pagórkowatego, nadrzecznego krajobrazu wokół Radebeul tworzą renomowane winnice. Znajdziemy tu znane marki takie jak Schloss Wackerbarth czy Hoflößnitz, ale również liczne małe piwniczki. Przy lampce wybornego wina rozkoszować się można wyjątkowym widokiem pięknie odrestaurowanych winnic, otulających łagodnie strome nadłabskie zbocza winne. Nie bez powodu Radebeul nazywane jest również „saksońską Niceą”.

Spacer Saksońskim Pieszym Szlakiem Winnym czy przejażdżka ponad 130-letnią kolejką parową „Lößnitzgrundbahn” to dobre sposoby na poznanie okolicy. Jeśli ukoronowaniem zwiedzania ma być przyjemny wieczór przy lampce wina, to idealnym miejscem do tego będzie historyczny deptak w Altkötzschenbroda. Miasto z pełnym oddaniem pielęgnuje również pamięć o jego słynnym mieszkańcu: Karolu Mayu, którego życie i twórczość ściśle związane są z Radebeul. Tutaj „narodzili się” Winnetou i Old Shatterhand – bohaterowie jego powieści – których do dziś spotkać można w tutejszym Muzeum Karola Maya. Każdego roku liczni fani oddają hołd swoim literackim bohaterom podczas Dni Karola Maya.

liczą sobie schody, prowadzące do Spitzhaus.

kolejki Lößnitzgrundbahn, tzw. "Jamnika z Lößnitz".

z wybornymi winami

Radebeul w 48 h

Jedyne w swoim rodzaju zabytki architektury, fascynujące muzea i pyszna kuchnia. Chcesz poznać naszą propozycję na idealny wypad weekendowy? Poznaj najlepsze lokalizacje, imprezy i mało znane, ale warte odkrycia zakątki. Koniecznie przejedź się kolejką Lößnitzdackel do Moritzburga i zwiedź tamtejszy bajkowy pałac!

Warto zwiedzić

  • Ciągnący się doliną Łaby 90-kilometrowy Saksoński Pieszy Szlak Winny, biegnie przez Pirnę, Drezno, Radebeul, Miśnię i Diesbar-Seußlitz i prowadzi, podobnie jak Saksoński Szlak Winny, do najpiękniejszych punktów widokowych i winnic, znajdujących się na tutejszych terenach uprawy winorośli.

  • Saksońskie Muzeum Winiarstwa Hoflößnitz – Niegdyś książęca winnica służyła Wettynom jako zamiejska oaza spokoju i już od 1401 roku stanowiła centrum ich winnych terenów uprawnych. Dzisiaj to nie tylko wspaniała winnica, ale również jedyne w Saksonii Muzeum Winiarstwa.

  • Muzeum Kłamstw prowadzone przez artystę Richarda von Gigantikowa poświęcone jest prawdom i iluzjom, które nie mają żadnego praktycznego zastosowania. W kolekcji przedmiotów, które nie istnieją, eksponaty prowadzą grę ze zmysłami obserwujących i pozwalają im stać się częścią przedstawienia.

  • Od stycznia do grudnia między Radebeul, Moritzburgiem i Radeburgiem kursuje buchająca parą kolejka wąskotorowa. Poza tradycyjnymi przejazdami na gości czekają również przejażdżki tematyczne i imprezy specjalne.

„Wszystko co wielkie, jest ciche, skromne i nieodgadnione; nie ufaj temu, co wywołuje poruszenie.”
- Karl May, niem. pisarz 1842-1912 -