Zaplanuj podróż

Jak dojechać do Saksonii?

Warto odwiedzić Saksonię. Z rodziną, ukochaną osobą czy też z przyjaciółmi - na odkrycie czeka tutaj wiele kulturowych i historycznych niespodzianek, których po prostu nie można nie zobaczyć. Obok wspaniałych zabytków kultury Saksonia pełna jest również zapierających dech w piersi krajobrazów: między Rudawami a Szwajcarią Saksońską na turystów czekają liczne szlaki piesze, rowerowe, oraz ekstremalne trasy na rowery górskie. A jak się tutaj najlepiej dostać? Zebraliśmy dla was w jednym miejscu najpopularniejsze możliwości dojazdu:

Koleją

Do Saksonii można dostać się wygodnie pociągami ICE-, IC-, EC-, Interregio-, CityNightLine- oraz DBNightTrain, z Frankfurtu, Monachium, Hamburga, Hannoveru oraz z regionu Ren-Ruhra. Regularnie kursują również pociągi międzynarodowe na trasach Berlin — Drezno — Praga — Budapeszt oraz Drezno — Praga — Wiedeń. Wewnątrz Saksonii gęsta sieć pociągów regionalnych łączy ze sobą miasta takie jak Drezno, Lipsk czy Chemnitz z mniejszymi miejscowościami i regionami turystycznymi. Zróżnicowana oferta biletowa czyni podróżowanie pociągami niezwykle atrakcyjną alternatywą.
Aktualne informacje dotyczące rozkładu jazdy kolei Deutsche Bahn oraz biletów online znaleźć można na stronie www.bahn.de.

Szczególnie urokliwą „saksońską specjalnością” są zabytkowe kolejki wąskotorowe, kursujące w regionach turystycznych takich jak Szwajcaria Saksońska, Rudawy, Górne Łużyce, czy Drezno i Kraina Łaby. Aż pięć z nich kursuje codziennie! Tutaj dowiesz się więcej.

 

Autobahn in Deutschland, die wenig befahren ist. Am Straßenrand grünen die Bäume.

Samochodem lub autobusem

Dzięki bardzo dobrej infrastrukturze drogowej do Saksonii dostać się można samochodem z Frankfurtu nad Menem autostradą A4, z Norymbergi autostradą A9, z Berlina A13, z Magdeburga A14, z Pragi A17 i z Hof autostradą A72.

Równie wygodnie dotrzeć tu można autobusami dalekobieżnymi. Ogólnokrajowa sieć autobusów liniowych obsługuje następujące saksońskie miasta: Drezno, Lipsk, Chemnitz, a także Budziszyn, Görlitz, Hoyerswerdę, Plauen i Zwickau.

 

Samolotem

W Saksonii znajdują się dwa międzynarodowe porty lotnicze: Drezno i Lipsk/Halle. Obok regularnych połączeń z najważniejszymi węzłami komunikacyjnymi w Niemczech - Frankfurtem i Monachium, obsługiwane są również połączenia lotnicze z innymi dużymi niemieckimi portami lotniczymi, leżącymi w odległości nie większej niż godziny lotu. Ponadto oferowane są regularne loty bezpośrednie do wielu europejskich miast. Do oddalonego od Drezna i Lipska o 170 km lotniska Berlin Brandenburg regularnie kursują pociągi i autobusy. Lotnisko w Pradze oddalone jest od Drezna zaledwie o 150 km.

Lotnisko Dresden International leży na północy, tylko 9 km od centrum miasta. Port leży tuż przy zjeździe z autostrady A13 Drezno - Berlin i A4 Drezno - Frankfurt nad Menem. Do centrum miasta dojechać można w 25 minut regularnie kursującym pociągiem podmiejskim. Przejazd taksówką zajmuje w zależności o natężenia ruchu od 15 do 30 minut.

Lotnisko Leipzig/Halle leży bezpośrednio przy Schkeuditzer Kreuz, gdzie krzyżują się autostrady A9 Berlin - Monachium i A14 Magdeburg - Drezno. Do centrum Lipska jest 18 km, a do centrum Halle 23 km. Transport z i do miast zapewniają stałe połączenia kolejowe.  Przejazd do Dworca Głównego w Lipsku trwa 16 minut.

 

Flugzeug startet in den Abend hinein

Podróżowanie po Saksonii

Ponieważ Saksonia jest jednym z mniejszych krajów związkowych, odległości między miejscowościami i regionami nie są zbyt duże. Poniżej kilka przykładów, jak długo trwa przejazd samochodem, autobusem lub publicznymi środkami transportu z miejsca A do miejsca B.

Samochodem:

Odległość Czas podróży
Drezno - Lipsk: 1 h
Drezno - Chemnitz: 45 minut
Drezno - granica z Czechami (autostrada do Pragi): 45 minut
Drezno - Görlitz (granica z Polską): 1 h 15 minut
Drezno - granica z Bawarią: 1 h 45 minut

Środkami transportu publicznego:

Odległość Czas podróży
Drezno - Lipsk: 1 h
Drezno - Chemnitz: 1 h
Drezno - Görlitz: 1 h 15 minut
Drezno - Miśnia: 45 minut
Drezno - Park Narodowy Szwajcarii Saksońskiej: 30 - 45 minut