© Philipp Herfort Photography

Tradycje i zwyczaje

Żywe saksońskie tradycje

Cóż za czarująca kombinacja: W Saksonii stare zwyczaje i tradycje mieszają się z radością życia, otwartością, nowatorstwem i wynalazczością. W tym kraju powstała nie tylko cała masa genialnych wynalazków, które do dziś mają wpływ na nasze życie i codzienność. Stąd pochodzi również wiele osób, które pielęgnują historię i starają się nieustannie wprowadzać ją do naszego nowoczesnego świata. Przekonajcie się sami i poznajcie ten zakątek saksońskiej duszy!

„To, kim są, Saksończycy zawdzięczają nie swojemu umiłowaniu spokoju i wygody, tylko swojej energii.”
Theodor Fontane (1819–1898) niemiecki pisarz, dziennikarz i krytyk

Po prostu koronkowa robota! Haftowane arcydzieła z Plauen

Dzięki igle i delikatnej przędzy na sam szczyt: Już w XIX wieku eleganckie damy zachwycały się haftami z Vogtland. Na wystawie światowej w Paryżu w 1900 roku koronki z Plauen zdobyły nawet upragnioną Grand Prix. Od tego czasu maszyny hafciarskie pracują na pełnych obrotach, a Plauen stało się sercem niemieckiego przemysłu hafciarskiego. Rozwój branży obiera przy tym zaskakujące, nowe kierunki. W hafcie technicznym przykładowo wszywane są sensory i rurki, wykorzystywane w medycynie czy motoryzacji. Przykłady przedmiotów wykorzystywanych w życiu codziennym zna chyba każdy: na przykład te przyjemnie ciepłe mini ogrzewacze, które wkładamy do rękawiczek czy butów zimowych.

Polecamy: Dowiedzcie się więcej na temat haftu z Vogtland w jedynym w Niemczech Muzeum Koronki w Plauen!

 

Światowej sławy auta z Saksonii

Saksonia współtworzyła historię motoryzacji i czyni to w dalszym ciągu. Przed ponad 100 laty August Horch, pionier w dziedzinie nowoczesnych samochodów luksusowych, powołał do życia światowej sławy markę samochodową Audi. Od jego nazwiska wzięła się również nazwa firmy: „Audi“ znaczy po łacinie „słuchaj“, a „słuchaj” po niemiecku to właśnie: „Horch!“. Legendarne auta takie jak startujące w wyścigach Grand-Prix „Srebrne strzały“ czy Trabanty produkowane były w Zwickau. Passa branży motoryzacyjnej trwa nadal: Koncern macierzysty Audi – Volkswagen, stworzył w Zwickau Centrum Rozwoju e-Mobilności. Od 2019 roku z taśmy zjeżdżają tu w pełni elektryczne samochody I.D.

Polecamy: Dodaj gazu i poznaj Muzeum Augusta Horcha w Zwickau oraz jego wyjątkowe pojazdy i symulatory jazdy!

Serbołużyczanie – mały naród, wielka kultura

Mały słowiański naród zamieszkujący Górne Łużyce w Saksonii urzeka swoją kulturą i radosnym usposobieniem: Serbołużyczanie, mieszkający tu od ponad 1000 lat, posługują się własnym językiem, który dla Polaków może być nawet bardziej zrozumiały, niż dla mieszkających tu Niemców. Ale, nawet jeśli nie będziecie w stanie wiele zrozumieć, to i tak pokochacie łużyckie tradycje i zwyczaje: Do najpopularniejszych należą „Ptasie wesele“ obchodzone pod koniec stycznia, „Zapusty“ i „Comber“, Wielkanocna Kawalkada w Budziszynie, jarmarki wielkanocne, czy związany ze żniwami zwyczaj „Skubania kurczaka“. Również niezwykle reprezentacyjne stroje ludowe są dzisiaj nieodłącznym elementem łużyckiej kultury, która w 2014 roku uznana została za niematerialne dziedzictwo kultury UNESCO.

Polecamy: Odwiedź Muzeum Serbołużyckie w Budziszynie i poznaj barwną kulturę Serbołużyczan!

Z pochodzenia jest Saksończykiem: biustonosz

Nigdy więcej gorsetów, stawiamy na swobodę: Pochodząca z Drezna Christine Hardt rozpętała w 1899 roku prawdziwą bieliźniarską rewolucję, zgłaszając do opatentowania, po raz pierwszy w Niemczech, „kobiecy kaftanik jako biustonosz“. Za sprawą zaprezentowanego przez siebie regulowanego modelu ze związanych chusteczek i męskich szelek uznana została za jedną z wynalazczyń biustonosza. Prototyp dzisiejszego biustonosza wyparł ciasny gorset – ku radości licznych zastępów kobiet. 

 

Kamień milowy w higienie jamy ustnej

Dwóch Drezdeńczyków, dwa przełomowe wynalazki i wielkie osiągnięcie w higienie jamy ustnej: Pochodzący z Górnych Łużyc chemik Richard Seifert wynalazł w 1892 roku wodę do płukania ust, a jego przyjaciel Karl August Lingner wypromował stworzony na bazie tej receptury produkt, znany do dzisiaj pod nazwą „Odol“. Obok proszku do czyszczenia zębów, woda do płukania ust była jedynym środkiem, umożliwiającym pielęgnację zębów i jamy ustnej. Ale w 1907 roku aptekarzowi Ottomarowi Heinsiusowi z Mayenburga przyszedł do głowy genialny pomysł: „Chlorodont“ – pierwsza na świecie pasta do zębów. Mayenburg intensywnie reklamował swój wynalazek, publikując ogłoszenia i rozwieszając plakaty i szyldy. Wkrótce nowatorski produkt był w dosłownym znaczeniu tego słowa na (a raczej w) ustach wszystkich.

Polecamy: Interesujące historie na temat pielęgnacji ciała czekają w Niemieckim Muzeum Higieny w Dreźnie.

 

Rewolucja w sposobie picia kawy

Początkowo kawa parzona była ręcznie przez zalanie wrzątkiem. Skutkowało to: Fusami między zębami i gorzkim posmakiem. Melitta Benz miała tego dosyć. Przy pomocy młotka i gwoździa, w podstawie swojego mosiężnego garnka, zrobiła otwór, który przykryła bibułą, wyrwaną z zeszytu swojego syna. Garnek postawiła następnie na dzbanku i tak powstał pierwszy filtr do kawy. To był rok 1908. Pomysłowa pani domu szybko zabezpieczyła prawa autorskie do określenia „torebka z filtrem“ i założyła własną firmę, którą nazwała „Melitta“.

Polecamy: Muzeum Kawy w Ebersbach-Neugersdorf – tuż obok znajduje się palarnia kawy, w której spróbować można smaku wielu różnych gatunków kaw!