© PK Fotografie

Lipsk

Tutaj żyją & tworzą saksońscy artyści

To miasto zawsze czymś zaskakuje: boomtown, drugi Berlin, znane miasto targowe i ośrodek pracy twórczej sławnych kompozytorów – tym wszystkim jest Lipsk! Wiele określeń można by użyć, żeby scharakteryzować tę saksońską metropolię. Najlepiej jednak poznać prawdziwą twarz Lipska, oglądając na własne oczy jego, pełną oryginalnych pomysłów, wspaniałą ofertę kulturalną. To właśnie ta kombinacja nadaje charakter miastu i ściąga tu licznych artystów i kreatywnych twórców. Równie imponująca jest długa historia Lipska; Kreująca styl teraźniejszość i przeszłość łączą się tu ze sobą w absolutnie niezwykły sposób.

„Wiwat nasz gród! (...) [Lipsk] jak Paryż kształci ludzi.”
Johann Wolfgang von Goethe

Z powietrza

Z platformy widokowej pomnika Bitwy Narodów rozlega się fenomenalny widok na Lipsk i okolicę. Monumentalna budowla jest punktem rozpoznawczym Lipska i zarazem najwyższym pomnikiem w Europie.

© Giulio Groebert

Z lądu

Przez urzekający pasaż Mädlera dostać się można do słynnych podziemi, znajdujących się pod miastem: Piwnica Auerbacha uważana jest za miejsce akcji Fausta Goethego.

© Holger Stein Fotografie

Z wody

Dzielnicę grynderską Plagwitz najlepiej zwiedzać łódką, którą można wypożyczyć w miejskim porcie. Kreatywne dusze pokochały to nowopowstałe miejsce, kuszące przestrzenią mieszkalną i twórczą.

© Greg Snell
9

miesięcy budowy: Stary Ratusz w Lipsku to przepiękna renesansowa budowla, która wzniesiona została w 1557 r. w przeciągu zaledwie dziewięciu miesięcy.

427

mostów jest w Lipsku – więcej niż w Wenecji!

80 000 m²

powierzchni obejmuje lipski Dworzec Główny i jest tym samym największym dworcem tego typu w Europie.

Inspirujące miejsca & wydarzenia

 • Dawna Lipska Przędzalnia Bawełny zamieniła się dzisiaj w fascynującą przestrzeń sztuki nowoczesnej z ponad 100 pracowniami artystycznymi, 11 galeriami oraz drukarniami i sklepami. Tutaj tworzą renomowani artyści tacy jak Neo Rauch i Michael Triegel.

 • Muzeum Sztuk Pięknych GRASSI zalicza się do najważniejszych muzeów tego typu w Europie. Prezentowane są tu zmieniające się wystawy rękodzieła i wzornictwa, fotografii oraz z zakresu architektury.

 • Znajdująca się w dawnej willi Herfurth Galeria Sztuki Współczesnej promuje sztukę współczesną i prezentuje dzieła powstałe po 1945 roku.

 • Elektrownia Sztuki sukcesywnie od 2016 roku staje się europejskim hotspotem New Media Art. W centrum uwagi znajdują się immersyjne projekty sztuki, które w nietypowy sposób korespondują ze swoim przemysłowym otoczeniem.

 • DOK Filmfestival ściąga do tutejszych sal kinowych widzów z całego świata. To jeden z najlepszych festiwali filmów dokumentalnych i animowanych i jedyny, jeśli chodzi o połączenie tych dwóch gatunków.

 • Festiwal Wave Gotik odbywa się Lipsku regularnie już od 1992 roku,  zawsze w Zielone Świątki. Ponad 20.000 uczestników czyni z imprezy jedno z największych wydarzeń alternatywnej czarnej sceny.

Dralle – co? Drallewatsch!

Czego na pewno nie może zabraknąć podczas wizyty w Lipsku? Spaceru dzielnicą knajp Drallewatsch! To stare saksońskie określenie znaczy tyle co „coś przeżyć”, „poszwendać się”. I dokładnie to robi się w okolicach słynnej Barfußgässchen, gdzie na odcinku 800 metrów, od Richard-Wagner-Platz do Burgplatz znajduje się ponad 30 restauracji, barów i knajpek.  Czy to tradycyjne lokale takie jak Auerbachs Keller, Barthels Hof, Ratskeller, Zills Tunnel czy też modne, nowoczesne bary i restauracje z kuchnia międzynarodową – każdy znajdzie coś dla siebie. Warto tu zawitać w miesiącach letnich, kiedy wąskie uliczki zamieniają się w miejsce spotkań towarzyskich, tak miłych jak jest to tylko możliwe w Saksonii. Również ilość zabytków architektury jest imponująca: Ramię w ramię prezentują się tu dumnie budowle renesansowe, barokowe i z epoki grynderskiej.

Kolorowo i do białego rana toczy się życie na Karl-Liebknecht-Straße, która przez mieszkańców miasta nazywana jest pieszczotliwie KarLi. Ulica graniczy ze śródmieściem i znana jest z licznych barów, pubów, kawiarni i międzynarodowych restauracji. Również ośrodki kultury takie jak naTo, Werk 2 czy Feinkost to popularne miejsca spotkań.

Więcej znanych restauracji znaleźć można przy Münzgasse w okolicach teatru oraz wzdłuż Karl-Heine-Straße w alternatywnej dzielnicy klubowej Plagwitz.

Lipsk dla miłośników kultury

 • Lipska Gewandhausorchester to zespół muzyczny rangi światowej. Orkiestra uznawana jest za największą zawodową orkiestrę świata. Oddane uroczyście do użytku w 1981 roku Sukiennice, przy których działa zespół, dysponują wyśmienitą akustyką.

 • Utworzony w 2012 roku Lipski Szlak Nutowy ciągnący się na długości 5 km, łączy na swojej trasie domy i miejsca twórczości znanych kompozytorów, takie jak Muzeum Bacha, Muzeum Mendelssohna czy Dom Schumanna.

 • Opera w Lipsku to ponad 300 lat tradycji operowych. Dzięki znanym solistom, wspaniałemu chórowi oraz obsypanemu nagrodami baletowi jej przedstawienia cieszą się zawsze wielkim zainteresowaniem. Teatr Musikalische Komödiepodlega lipskiej operze i jest jednym z niewielu na świecie teatrów ukierunkowanych wyłącznie na operetkę i musical.

 • Lipską historię ze wszystkimi jej odcieniami ukazuje Muzeum Historii Miasta, w którego skład wchodzi również Muzeum dla Dzieci, Muzeum Schillera czy Pomnik Bitwy Narodów – najbardziej monumentalny pomnik w Europie.

 • Muzeum Sztuk Pięknych prezentuje na ponad 7.000 m² powierzchni wystawienniczej liczne arcydzieła powstałe między XV a XXI wiekiem.

Lipskie zoo - Lipsk dla miłośników zwierząt

Absolutnie obowiązkowym adresem w Lipsku jest tutejsze zoo. Jest tutaj aż sześć fascynujących krain, które z pewnością niejednego wprawią w zachwyt. Tych atrakcji nie można przegapić:

 • Największy w Niemczech Świat Tropików – Gondwanaland

 • Jedyny tego rodzaju na świecie wybieg dla małp człekokształtnych – Pongoland

 • Od 2021: Po raz pierwszy w niemieckim zoo oglądać można 20 naturalnej wielkości dinozaurów!

 • Znawca ogrodów zoologicznych Anthony Sheridan uznał ostatnio lipskie zoo za najlepsze zoo Niemiec & drugie pod względem atrakcyjności zoo Europy!

To też może Cię zainteresować