© T. Peisker

Vogtland

Pełen dźwięków, kreatywny, naładowany pozytywną energią i zielony – taki jest, leżący w południowo-zachodniej Saksonii, Vogtland. W ojczyźnie rzemiosła instrumentarskiego zobaczysz, jak powstają skrzypce, tuba czy puzon. Delikatna koronka zaprasza do Plauen, do jedynego w Niemczech Muzeum Koronki. A do tego: Okoliczne lasy i zielone wzgórza wokół Vogtland oferują wspaniałe warunki do spacerów i jeżdżenia na rowerze. Warto tu przyjechać – również, jeśli szukasz relaksu i spokoju: Najlepiej udać się wówczas do kurortów Bad Elster lub Bad Brambach.

7 porad dla odwiedzających Vogtland:

  • Otwórz szeroko oczy a przede wszystkim uszy – i odkryj ponad 4000 instrumentów, które na przestrzeni 350 lat zdołało zebrać Muzeum Instrumentów Muzycznych w Markneukirchen. To pełne tradycji miejsce jest jednym z najstarszych na świecie muzeów tego rodzaju.

  • Na rower i z górki: W Bikewelt Schöneck na odwiedzających czekają pełne niespodzianek trasy – od ryzykanckiego Roll&Rock Downhill do terenów ćwiczeniowych dla początkujących.

  • Odkryj Plauen! Spacer po mieście prowadzi od Starego Ratusza przez kościół św. Jana i kościół Lutra aż do Muzeum Vogtland. Jedną z atrakcji jest jedyne w Niemczech Muzeum Koronki, przedstawiające kilkusetletnią tradycję wyrobu słynnych koronek z Plauen.

  • Kopalnia Tannenberg nieopodal Schneckenstein w okręgu Muldenhammer jest najwyżej położoną i zarazem najzimniejszą w Saksonii kopalnią udostępnioną dla zwiedzających. Zjazd do wnętrza kopalni na pewno zrobi na Tobie wrażenie – tylko nie zapomnij ciepłej kurtki!

  • 26 milionów starannie ułożonych na sobie cegieł, pięć lat budowy, 78 m wysokości: Ukończony w 1851 most Göltzschtalbrücke wznosi się między Mylau i Netzschkau i stanowi znak rozpoznawczy regionu.

  • Vogtland to ojczyzna znanych kurortów: W Bad Brambach znajduje się najsilniejsze źródło radonu na świecie, a Bad Elster zaprasza na spacery po najstarszym w Niemczech uzdrowisku z kąpielami borowinowymi.

  • Vogtland-Arena warto odwiedzać nie tylko zimą, kiedy na nowoczesnej skoczni walczą o zwycięstwo najwięksi narciarscy skoczkowie. Również latem odbywają się tu treningi. A wysoką na 35 metrów skocznię zwiedzać można codziennie.

W podróż do Vogtland zabierz:

Buty górskie!

pięć szlaków turystycznych, przebiegających przez Vogtland, posiada certyfikat jakości „Qualitätsweg Wanderbares Deutschland“ – będący gwarancją udanej wędrówki: