Plauen

Ojczyzna koronek w Vogtland

Plauen – Witamy w mieście sukienników

Swój wczesny rozkwit już w XV wieku miasto zawdzięcza tkaczom i sukiennikom. Jednak to i tak nic w porównaniu z boomem przeżywanym pod koniec XIX wieku: kiedy w 1883 roku na rynek weszły „koronki z Plauen”, na haftowane maszynowo ozdoby rzucił się cały świat. Nowe zakłady powstawały jak grzyby po deszczu. Na przestrzeni zaledwie kilku lat ilość mieszkańców Plauen podwoiła się do ponad 100.000. Dzisiaj, chociaż wielka gorączka minęła, koronki z Plauen nadal mają swoich fanów na wszystkich kontynentach. A miasto wciąż pozostaje wierne swojej miłości do delikatnych ornamentów z cieniutkiej nitki. Muzeum koronki przy rynku oraz pokazowe warsztaty hafciarskie są tego najlepszym przykładem.

Śródmieście Plauen oczarowuje Starym Ratuszem, Muzeum Vogtlandu i licznymi dawnymi domami patrycjuszy. Warty zobaczenia jest również dwuwieżowy kościół św. Jana: Poświęcony w 1122 roku należy dzisiaj do najstarszych kościołów w Vogtland. Kto ma odwagę zejść do podziemi, może zwiedzić udostępnioną dla zwiedzających kopalnię, Muzeum Obrony Przeciwlotniczej lub Piwnicę Celną.

Miasto koronki w 48 h

Jedyne w swoim rodzaju zabytki architektury, fascynujące muzea i pyszna kuchnia. Chcesz poznać naszą propozycję na idealny wypad weekendowy? Poznaj najlepsze lokalizacje, imprezy i mało znane, ale warte odkrycia zakątki.

Warto zwiedzić

  • Mosty w Plauen – po prostu przyciągają spojrzenia: na przykład Stary Most na Elsterze, jeden z najstarszych świadków historii tego miasta. Albo wielki Most Pokoju, z największą na świecie, wśród mostów kamiennych, rozpiętością przęsła. 100-letni wiadukt spina obydwie strony doliny Syratal przęsłem o rozpiętości 90 metrów.

  • Domy Tkaczy – w samym centrum miasta, nieopodal słodowni i kościoła św. Jana, znaleźć można ciąg domów, wzniesionych tu kilkaset lat temu. Czas wydaje się w tym miejscu stać w miejscu, a mimo to uliczki wokół małych domków tętnią życiem.

  • Piwno-Elektryczny – specjalnością tutejszego przedsiębiorstwa komunikacyjnego Plauener Straßenbahn GmbH jest tramwaj nr 78, "Piwno-Elektryczny". Wagon został w zakładowych warsztatach przebudowany i wyposażony w 6 stołów i 18 wygodnych miejsc siedzących i może być wynajmowany na różne uroczystości i okazje.

„Ten, kto rysuje, widzi świat piękniejszym, dużo piękniejszym.”
Erich Ohser / e.o.plauen, rysownik (1903-1944)