© Dietmar Träupmann

Kamenz

Miasto poetów i skarbów sakralnych

Kamenz – Witamy w mieście Lessinga!

Jego „Natan mędrzec” to klasyka literatury. A on sam to jeden z najsłynniejszych synów tego miasta: Gotthold Ephraim Lessing. Urodził się jako syn pastora w 1729 r. w małym saksońskim miasteczku Kamenz, gdzie spędził całe swoje dzieciństwo. Twórczość tego uznanego poety czasów oświecenia doceniono, powołując tu do życia Muzeum Lessiga.

Historia miasta liczy sobie blisko 800 lat. W 1346 roku Kamenz włączyło się do Górnołużyckiego Związku Sześciu Miast, aby w ten sposób utrzymać swoją pozycję przy historycznym szlaku handlowym Via Regia. Świadectwem czasów prosperity miasta jest niezwykły zbiór późnogotyckich rzeźbionych ołtarzy z XV i XVI wieku. Najpiękniejsze egzemplarze zwiedzający mogą podziwiać w muzeum sztuki sakralnej kościoła klasztornego St. Annen. Centralny punkt miasta stanowi charakterystyczny ratusz, otoczony wieloma zabytkowymi budowlami z różnych okresów. Na bliskich obrzeżach miasta na gości czeka Hutberg ze swoimi botanicznymi osobliwościami. W sąsiedztwie zdarzają się czasami trzęsienia ziemi – szczególnie kiedy na słynnej scenie Hutbergbühne gwiazdy porwą tłumy swoją muzyką...

Największe atrakcje Kamenz

Kamenz w 48 h

Jedyne w swoim rodzaju zabytki architektury, fascynujące muzea i pyszna kuchnia. Polecamy szczególnie tutejsze kiełbaski Kamenzer Würstchen. Chcesz poznać naszą propozycję na idealny wypad weekendowy? Poznaj najlepsze lokalizacje, imprezy i mało znane, ale warte odkrycia zakątki.

Warto zwiedzić

  • Elementarium — Muzeum Zachodnich Łużyc – Wybierz się w podróż w czasie i poznaj spektakularny symulator trzęsienia ziemi, geologiczne osobliwości lub posłuchaj koncertu leśnych ptaków

  • Wejście na wieże widokowe – rzuć okiem z góry na miasto Lessinga. Trzy wznoszące się nad Kamenz wieże zapraszają do wysłuchania ich osobistych historii.

  • Kiełbaski Kamenzer Würstchen  - Na swojego Lessinga mieszkańcy Kamenz nie pozwolą powiedzieć złego słowa. Ale równie ważny dla miasta jest pewien rzeźnik o imieniu Mierisch – to właśnie on stworzył tutejsze pyszne kiełbaski. Koniecznie spróbuj!

„Ostatecznym celem nauki jest prawda. Ostatecznym celem sztuki natomiast przyjemność.”
- Gotthold Ephraim Lessing (1729-81) - niem. poeta epoki oświecenia

To może Cię zainteresować