Region Górniczy Erzgebirge/Krušnohoři

800 lat historii górnictwa

Rudawy to jeden z najbardziej popularnych regionów turystycznych Saksonii. Wiedzieliście, że swój szczególny charakter zawdzięcza on w dużej mierze swoim długim tradycjom górniczym? Romantyczne krajobrazy, niespotykanej urody doliny i malownicze miasteczka noszą do dzisiaj ślady powiązań z górnictwem. Również wiele tradycji, zwyczajów i znanych wyrobów rękodzielniczych wywodzi się z tego regionu. To fascynujące bogactwo kulturowe można tutaj poznać na wiele różnych sposobów: na przykład podczas wędrówki po okolicy, spaceru po jednym najpiękniejszych miasteczek górskich czy podczas zwiedzania podziemnych bogactw regionu. Miłego pobytu w Rudawach!

„Wszystko pochodzi z kopalni.”
Rudawskie powiedzenie

Wyróżnienie UNESCO w liczbach:

22

miejsca wchodzą w skład Regionu Górniczego Erzgebirge/Krušnohoři, wyróżnionego tytułem dziedzictwa światowego

17

z nich leży po niemieckiej stronie

5

miejsc leży w Czechach

ponad 800 lat

historii górnictwa prześledzić można w Rudawach

Poznaj Region Górniczy Erzgebirge/Krušnohoři: nasze propozycje

Mając do wyboru aż 17 miejsc, wchodzących w skład dziedzictwa, ciężko podjąć decyzję! Wybraliśmy dla was kilka atrakcji. Jednak możecie być pewni: wszyscy, którzy interesują się historią górnictwa, będą zachwyceni także innymi miejscami!

  • Krajobraz górniczy Hoher Forst: W regionie Hartmannsdorf, w Hartmannsdorfer Forst znajduje się jeden z najstarszych i najlepiej zachowanych krajobrazów górniczych Rudaw.

  • Fabryka barwników Schindlera: Produkcja niebieskiego barwnika w Rudawach przez długi czas odgrywała wiodącą rolę w Europie. Najmłodsza z działających tu niegdyś fabryk znajduje się w Zschorlau; oglądać można tu oryginalnie zachowane budynki wchodzące w skład kompleksu, obiekty produkcyjne oraz mieszkalne.

  • Krajobraz górniczy Freiberg & Stare Miasto Freiberg: Krajobraz górniczy Freiberg to najstarszy i najważniejszy region wydobycia srebra w Rudawach. Freiberg powstał w 1168 roku i uznawany jest za pierwsze w Rudawach miasto górnicze. Tutejsze urokliwe uliczki do dzisiaj zachowały charakter średniowiecznego miasta.

  • Zabytkowe Stare Miasto w Marienbergu: Ulice zabytkowej starówki górniczego miasteczka Marienberg, zgodnie z założeniami włoskiego renesansu, krzyżują się idealnie pod kątem prostym i okalają usytuowany centralnie, duży kwadratowy rynek. Innymi wartymi zobaczenia atrakcjami turystycznymi są ratusz, brama miejska Zschopauer Tor oraz pięknie odrestaurowany kościół Marienkirche.

Kopalnie udostępnione dla zwiedzających: Fascynujące podziemia

  • Udostępniona dla zwiedzających kopalnia "Markus-Röhling-Stolln" w Annaberg-Buchholz: Głównymi atrakcjami są przejazd kolejką górniczą oraz liczne zachowane w oryginale maszyny.

  • Udostępniona dla zwiedzających kopalnia Zinngrube Ehrenfriedersdorf: Kompleks należy do Saksońskiego Muzeum Przemysłu i przybliża historię rudawskiego górnictwa od średniowiecza po XX wiek.

  • Kopalnia srebra "Reiche Zeche" we Freibergu: Szczycąca się 800-letnią tradycją i kryjąca w sobie 1.000 żył rudonośnych, jedna z najstarszych kopalni srebra w Saksonii.

  • Kopalnia udostępniona dla zwiedzających „Molchner Stolln“: Jedna z najstarszych i najpiękniejszych kopalni otwartych dla zwiedzających w Rudawach. Tutaj od 1491 roku wydobywano srebro, cynę, miedź i rudy żelaza.

  • Nasza rekomendacja: "48 h" w Annaberg-Buchholz lub Freiberg

Górnictwo & Rzemiosło artystyczne

Rudawy słyną z artystycznej obróbki drewna. Również ta sztuka ma swoje korzenie w historii tutejszego górnictwa. Już w XVI wieku górnicy zaczęli, w wolnym czasie, zajmować się obróbką kamienia i drewna, zapewniając sobie tym samym dodatkowy dochód. Ich z wielką starannością wykonywane figurki i inne elementy toczone szybko podbiły serca ludzi. Bezpośrednio wywodzące się z górnictwa motywy górnika czy anioła należą dzisiaj do najpopularniejszych pamiątek przywożonych z Rudaw.

Pieszo przez dziedzictwo światowe: 3 szlaki wędrowne w Regionie Erzgebirge/ Krušnohoří

  • Ścieżka dydaktyczna "Las w Buchholz": Ciekawy szlak wędrowny śladami górnictwa od czasów średniowiecza. Trasa okrężna przebiega niedaleko Annaberg-Buchholz.

  • Spacerem przez światowe dziedzictwo: Tutaj można z bliska przyjrzeć się historii górnictwa w regionie Altenbergu i nacieszyć wzrok wyjątkowymi widokami. Ta średniotrudna trasa zaczyna się i kończy na dworcu Altenberg.

  • Szlak widokowy wokół Schwarzenberg: Okrężny szlak górski wokół miasta Schwarzenberg, nazywanego „Perłą Rudaw”. Szlak o długości 10 km i średnim stopniu trudności, z licznymi pięknymi widokami. 

To też może Cię zainteresować