Park Mużakowski

Sztuka projektowania ogrodów rangi światowej

Park Mużakowski / Muskauer Park w Bad Muskau uznawany jest za jeden z najpiękniejszych parków krajobrazowych w Europie i jeden z najciekawszych przykładów ogrodów angielskich, zaprojektowanych w XIX wieku. Jego twórca, słynny architekt krajobrazu książę von Pückler-Muskau, zainspirowany rozciągającą się wokół malowniczą doliną, stworzył tu w latach 1815 - 1845 fascynujący ogród. Powstały ocean zieleni nadal nieustannie oczarowuje zwiedzających. To, co szczególnie wyróżnia ten 830 hektarowy obszar, to przepływająca przez niego Nysa, przez co część parku leży w Saksonii, a druga część w Polsce. Od 2004 roku park znajduje się na liście obiektów dziedzictwa światowego UNESCO. Podrzucamy kilka pomysłów i inspiracji na wypadek waszej wizyty!

„Kto widział Mużaków, widział wnętrze mojego serca.”
Książę von Pückler-Muskau

Koniecznie zobacz zwiedzając park:

  • Karpi most: Żeliwny most u ujścia Nysy Hermanna do Jeziora Lucie. Stąd roztacza się, spotykany często na kartkach pocztowych, widok na Nowy Zamek!

  • Nowego Zamku nie da się przeoczyć – na szczęście! Podczas spaceru natknąć się można na zaskakujące osie widokowe, oferujące fascynujące widoki z bliska i z daleka na imponującą barokową budowlę, ozdobioną neorenesansowymi elementami. Po zniszczeniach odniesionych w czasie drugiej wojny światowej zamek prezentuje się dzisiaj znowu w pełnej krasie.

  • Wąskie ścieżki wzdłuż brzegów Jeziora Dębów w północnej części parku poprowadzą was do romantycznych zakątków, gdzie można usiąść i odpocząć. To idealne miejsca na małą przerwę podczas zwiedzania parku! Jest tu nawet mały wodospad.

  • Warzywnik i ogród zamkowy: Ananasy w Saksonii? Tak, są! Te egzotyczne owoce rosną w zamkowym warzywniku, tak jak za czasów Pücklera. W skład założenia wchodzi kilka szklarni i rabaty z warzywami.

  • Z platformy widokowej w pd.-zach. wieży zamkowej rozpościera się z wysokości 35 m wspaniały widok na rozległy teren parku i okolicę.

  • Jeszcze jeden wspaniały widok: Kamień Pücklera, usytuowany w reprezentacyjnym miejscu wysoko nad Nysą, postawiono na cześć twórcy parku. Stąd rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków w parku!

  • Coś dla ciała? Kawiarnia Folwarczna serwuje (nie tylko) wyborne słynne lody księcia Pücklera!

Jeszcze coś: Kim był Pückler?

W Nowym Zamku obejrzeć można wystawę stałą pod tytułem „Pückler! Pückler? Po prostu nie do wiary!” Wielu osobom Hermann von Pückler-Muskau znany jest jako pisarz, podróżnik, a przede wszystkim architekt krajobrazu. Ale książę był również kobieciarzem i bywalcem na salonach, czym nierzadko wzbudzał równie duże zainteresowanie. Wykorzystująca multimedia wystawa prezentuje różne oblicza Pücklera, które dzięki ciekawemu połączeniu, składają się na pełen obraz tej nietuzinkowej postaci. Warto zobaczyć!

Park w liczbach:

10

mostów znajduje się w parku

830

hektarów liczy sobie cały kompleks

2

kraje obejmuje teren parku: Polskę i Niemcy

3 możliwości zwiedzania parku:

  • Bryczką: Sam Pückler zachęcał swoich gości do odkrywania parku podczas przejażdżki bryczką. Dzisiaj również jest to możliwe: Przejażdżki rozpoczynają się przy folwarku zamkowym. Proszę wsiadać i podziwiać widoki!

  • Rowerem: Jazda rowerem po parku jest poza kilkoma wyjątkami dozwolona! Kto nie ma swojego roweru, może skorzystać z oferty wypożyczalni przy folwarku.

  • Łódką: Po założonym przez Pücklera sztucznym zbiorniku wodnym zwanym Nysą Hermanna nie można pływać łódką. Jeśli jednak chcecie popatrzeć na park z wody, możecie skorzystać z pontonów przy starym jazie niedaleko oranżerii. Stąd wyruszyć można na 2,5-godzinny rejs po Nysie do Żarek Wielkich, skąd zapewniony jest powrót busem na miejsce startu.

„Park powinien być jak galeria obrazów, co kilka kroków powinien ukazywać się naszym oczom nowy obraz.”
Książę von Pückler-Muskau

To też może Cię zainteresować