© TMGS / Katja Fouad Vollmer

Görlitz

Historie jak z filmu

Görlitz - Europamiasto i Görliwood

Spacer po Görlitz jest jak podróż w czasie przez pięćset lat historii europejskiej architektury: 4000 odrestaurowanych zabytkowych budowli reprezentuje style od gotyku, przez barok, aż po renesans i epokę grynderską. Sława tutejszej starówki rozciąga się poza granice Niemiec i Europy. Urokowi miasta uległo nawet Hollywood. Renesansowe kamienice ze swoimi bogato zdobionymi fasadami i kunsztownymi sklepieniami tworzą kulisy wielu międzynarodowych produkcji filmowych. To właśnie dlatego „Görliwood“ poszczycić się może tytułem „Europejskiej Lokacji Filmowej Ostatniej Dekady“. Leżące przy szlaku Via Regia Görlitz było kiedyś bogatym miastem, handlującym urzetem barwierskim i suknem. Od 1998 roku w Görlitz, nazywanym Europa-Miastem Görlitz | Zgorzelec, panuje wyjątkowy, pełen energii polsko-niemiecki klimat.

 

4000 zabytków

znajduje się w mieście.

511.500 euro

przekazywane było miastu przez nieznanego darczyńcę każdego roku od 1995 do 2016 r.

1 Europamiasto

Görlitz/Zgorzelec – dwa kraje.

Görlitz w 48 h

Jedyne w swoim rodzaju zabytki architektury, fascynujące muzea i pyszna kuchnia. Chcesz poznać naszą propozycję na idealny wypad weekendowy? Poznaj najlepsze lokalizacje, imprezy i mało znane, ale warte odkrycia zakątki. Koniecznie spróbuj śląskich klusków z makiem, makowca lub makówki!

Warto zwiedzić

  • Festiwal teatrów ulicznych "Via Thea" – zawsze w sierpniu, na tle malowniczej scenerii miasta rozgrywa się wielki spektakl – są tu aktorzy w ciekawych kostiumach, konie, powozy i wspaniałe dekoracje.

  • Kościół farny św. Piotra i Pawła - Kościół farny św. Piotra i Pawła – jego dwie wieże stanowią najbardziej charakterystyczne elementy panoramy miasta. Imponujące prezbiterium o długości 72 m, pokryte szpiczastym, miedzianym dachem przypomina o obronnym charakterze miasta.

  • "Walk of Görliwood®“ – to trasa dla wszystkich kinomanów, pragnących poznać filmowe oblicze Görlitz. Wystawy tematyczne prezentują w ciekawy i zajmujący sposób miasto od strony jego powiązań z filmem.

„Mam nadzieję, że niedługo znowu odwiedzę Görlitz, to wspaniałe i piękne miasto—Jestem absolutnie zachwycony jego urodą i gościnnością jego mieszkańców! ”
Daniel Brühl, niem. aktor