© Tobias Ritz

Budziszyn

Tysiąc lat historii i wspaniałe widoki na przyszłość

Budziszyn – Miasto Wież

Serdecznie zapraszamy! Albo, bardziej typowo dla Bautzen: “Wutrobnje witajće!" – jak głosi powitanie w języku tutejszej serbołużyckiej mniejszości. Miasto może się poszczycić niezwykle długą historią: W roku 1002 „Budusin“, czy też po serbołużycku Budyšin, wspomniany został po raz pierwszy na piśmie. W pięknym Bautzen, którego panorama wyłania się dumnie spomiędzy wzgórz Górnych Łużyc, każdy zna rok 1002.
Średniowieczne centrum zdominowane jest przez 14 wież – a widok rozciągający się z nich na miasto wart jest trudów wspinaczki. Tak samo zresztą, jak spacer po romantycznych uliczkach miasta, pośród dostojnych domów mieszczan, misternie rzeźbionych portali i licznych wież, do których zalicza się również charakterystycznie pochylona „Bogata Wieża” (Reichenturm).

1000 lat historii

.

1 słynny przysmak

.

14 wież

.

Największe atrakcje Budziszyna

48 godzin w Budziszynie

Jedyne w swoim rodzaju zabytki architektury, fascynujące muzea i pyszna kuchnia. Chcesz poznać naszą propozycję na idealny wypad weekendowy? Pokażemy Ci najciekawsze miejsca, imprezy i mało znane, ale warte odkrycia zakątki. Koniecznie musisz spróbować różnych rodzajów produkowanych tutaj musztard oraz specjałów wyśmienitej kuchni serbołużyckiej!

© Tobias Ritz
Z wizytą w serbołużyckiej restauracji Wjelbik.
Sorbian restaurant in Bautzen
© Philipp Herfort Photography
Bautzen: Sorbian Easter customs

Warto zwiedzić

  • Muzeum Budziszyna – Obejmujące ok. 400.000 eksponatów Muzeum Budziszyna należy do największych i najnowocześniejszych muzeów w Saksonii.

  • Miejsce pamięci Gedenkstätte Bautzen – Początkowo sowiecki obóz specjalny, później więzienie służb STASI. Więzienie Bautzen II oraz das Gelbe Elend (pl. Żółta nędza) przypominają o ofiarach. Wstęp jest bezpłatny.

  • Serbołużyckie tradycje: Zdobienie pisanek – już z początkiem roku zaczyna się zdobienie pisanek, wyglądających niczym małe dzieła sztuki. Zakupić można je na licznych jarmarkach wielkanocnych i przez cały rok w punkcie informacji turystycznej.

„Zegarek może się zatrzymać, ale czas i tak biegnie dalej.”
- Serbołużyckie przysłowie -

To może Cię zainteresować