Najpiękniejsze parki i ogrody Saksonii

Zachwycająca zieleń

Reprezentacyjne parki pałacowe, wspaniałe barokowe i przyklasztorne ogrody oraz wyjątkowe obiekty z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO: Saksońskie parki i ogrody zachęcają do wypadów na łono natury!

Park Mużakowski

Park księcia Pücklera w Bad Muskau na Górnych Łużycach to przyrodniczy raj i romantyczne miejsce wytchnienia. Książę Hermann von Pückler-Muskau stworzył tu między 1815 a 1845 wspaniały park krajobrazowy w stylu angielskim. Są tu jeziora i rzeczka, pagórki i setki tysięcy drzew – wszystko skomponowane ze sobą niczym na gigantycznym obrazie. To arcydzieło, łączące w sobie sztukę tworzenia ogrodów, pejzaży natury i kompozycji krajobrazu znajduje się od 2004 roku na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W sercu parku znajduje się również Nowy Zamek Mużakowski. Odbudowany po pożarze podczas II wojny światowej dziś znowu prezentuje się w pełnym blasku.

Polecamy: Po parku Pücklera poruszać się można elegancko jak za dawnych lat bryczką, albo bardziej nowocześnie i na sportowo rowerem.

Ogród Barokowy Großsedlitz

Imponujący kompleks ogrodowy założył również, początkowo z przeznaczeniem dla siebie, a ostatecznie dla swojego władcy, Christoph August von Wackerbarth, minister budownictwa na dworze Augusta Mocnego: Ogród Barokowy Großsedlitz, leży na południowy wschód od Drezna. Obiekt, uznawany za najpiękniejszy przykład francuskiej sztuki tworzenia ogrodów w Saksonii, nazywany jest „Saksońskim Wersalem”. Malownicze zielone tarasy nierzadko gościły drezdeński dwór na wystawnych przyjęciach i ważnych uroczystościach, jak chociażby dorocznym święcie wręczenia Orderu Orła Białego – najwyższego odznaczenia państwowego w Polsce – ustanowionego przez Augusta Mocnego. Dziś można tu podziwiać wspaniałe budowle takie jak Górna i Dolna Oranżeria, schody zewnętrzne, fontanny, rzeźby z piaskowca, wazony ozdobne i egzotyczne rośliny oraz 400 roślin doniczkowych – to prawdziwa uczta dla zmysłów!

Ogród Barokowy Großsedlitz w liczbach:

2

ha

2

oranżerie ze 100 drzewkami pomarańczowymi

60

rzeźb

Pałac i Park Pillnitz

Barokowy ogród rekreacyjny, ogród angielski, ogród chiński z pawilonem i pałacem wodnym: Pałac i Park Pillnitz służył saksońskiej rodzinie królewskiej jako letnia rezydencja. Powstanie bezpośrednio nad Łabą rekreacyjnego pałacu w stylu chinoiserie, z finezyjnie wygiętymi dachami i egzotycznymi zdobieniami zawdzięczamy Augustowi Mocnemu. Kompleks pałacowy otacza niezwykły park z ponad 2000 drzew, ponad 600 roślin doniczkowych, około 35 000 kwitnących wiosną kwiatów, alejami kasztanowców i 230-letnią kamelią japońską. Koniecznie trzeba też zobaczyć gondolę z Trytonem. Pływająca niegdyś po Łabie czerwona gondola księcia Fryderyka Augusta III., zwanego „Sprawiedliwym”, służyła rodzinie książęcej do przemieszczania się drogą wodną między Pillnitz, a zamkiem rezydencyjnym w Dreźnie.

#saksonianaweekend

© 2020 Testcopyright