© S. Rose

W krainie Bożego Narodzenia

Poczuj święta wszystkimi zmysłami

Boże Narodzenie to w Saksonii piąta pora roku: Wielowiekowe zwyczaje i tradycje świąteczne są tutaj wyjątkowo intensywnie pielęgnowane i celebrowane. Zobaczysz to w udekorowanych świątecznie rękodzielniczymi ozdobami oknach. Poczujesz w wypełnionych zapachami domach. Posmakujesz na jarmarkach bożonarodzeniowych. Usłyszysz na ulicach. Tę wyjątkowo uroczystą, ale ciepłą atmosferę czuć w każdym zakątku Saksonii.

 

Najpiękniejsze jarmarki adwentowe w Saksonii:

Poznaj 13 najlepszych propozycji

 • Budziszyński Wenzelsmarkt (1 - 22 grudnia 2023 r.) wspominany jest po raz pierwszy już w kronice z 1384 roku. W tym roku również historyczna starówka powita swoich gości morzem połyskujących światełek i licznymi atrakcjami, takimi jak wyroby rękodzielnicze, krojenie świątecznej strucli czy bożonarodzeniowe koncerty orkiestr dętych. Coś dla najmłodszych: Nie zabraknie również Świętego Mikołaja, który codziennie będzie odwiedzał dzieci na głównym jarmarku i wspólnie z nimi otwierał okienka wielkiego kalendarza adwentowego. 

 • Na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Chemnitz  (1 - 23 grudnia 2023 r.) na odwiedzających czeka aż 200 stoisk, kuszących bogatą ofertą upominków i świątecznych przysmaków. Na odbywającym się przy Innere Klosterstraße Jarmarku Średniowiecznym poczuć można magię dawnych świąt. W sobotę przed pierwszą niedzielą adwentu odbywa się tutaj ponadto tradycyjna parada górnicza.

 • Drezdeński Jarmark Struclowy uchodzi za najstarszy jarmark bożonarodzeniowy w Niemczech. Podczas jego kolejnej – 588 już odsłony (29 listopada - 24 grudnia 2023 r.) czeka jak zwykle wiele atrakcji; Wśród nich największa na świecie, mierząca 14,61 m rudawska piętrowa piramida świąteczna, prawdopodobnie największy na świecie świecznik bożonarodzeniowy, na który można nawet wejść, czy Pflaumentoffel, mała, wykonywana ręcznie z suszonych śliwek figurka, o niezwykle ciekawej historii. Miłośnikom regionalnych przysmaków polecamy szczególnie Święto Drezdeńskiej Strucli (9 grudnia 2023 r.).

 • Śląski Jarmark Dzieciątka Jezus w Görlitz zaprasza od 1 do 17 grudnia 2023 r. na absolutnie niezwykle wydarzenia. Podczas licznych nabożeństw i Mszy św. rozważany jest duchowy wymiar świąt. Można tu piec świąteczne przysmaki, czytać, oglądać spektakle teatralne, śpiewać i muzykować – a do tego jarmark codziennie odwiedza Dzieciątko Jezus we własnej osobie. Gorąco polecamy: Jarmark Rzemiosła Artystycznego w Muzeum Śląskim.

 • W trzeci weekend adwentu (15 - 17 grudnia 2023 r.) tradycyjnie już odbędzie się w Hoyerswerdzie Teschenmarkt, nazwany tak na cześć księżnej cieszyńskiej Urszuli Katarzyny Lubomirskiej. Na starówce pełnej prawdziwie świątecznej atmosfery można rozkoszować się smakiem pieczonych jabłek, aromatem grzanego wina i najróżniejszymi świątecznymi przysmakami. Na rynku na dużych i małych czeka bogaty program artystyczny.

 • Słynny Lipski Jarmark Bożonarodzeniowy (28 listopada - 23 grudnia 2023 r.) ściąga na rynek przed Starym Ratuszem i do śródmieścia ponad 300 stoisk i kramów. Na niezwykle atrakcyjny program artystyczny jarmarku składają się spotkania ze Świętym Mikołajem, starodawny jarmark „Alt-Leipzig”, bajkowy las i pracownia Świętego Mikołaja, czy znajdujący się na Augustusplatz, wysoki na 38 metrów, młyn diabelski.

 • Zabytkowy rynek ze znajdującymi się przy nim późnogotyckim ratuszem, renesansowymi kamieniczkami i kościołem Frauenkirche stanowi idealne tło dla Miśnieńskiego Jarmarku Adwentowego (27 listopada – 24 grudnia 2023 r.). Urokliwie przystrojone kramy oferują świąteczne towary, a ratusz zamienia się w wielki kalendarz adwentowy, który codziennie odsłania nowe niespodzianki.

 • Jarmark Canaletta w Pirnie należy do nielicznych jarmarków świątecznych, które odbywają się jeszcze w okresie poświątecznym (28 listopada - 23 grudnia i 27 - 30 grudnia 2023 r.). Szczególnie wartą zobaczenia atrakcją jarmarku, zainspirowanego postacią słynnego włoskiego malarza Canaletto, jest romantyczna iluminacja rynku w tym czasie. To po prostu trzeba zobaczyć!

 • Jarmark Adwentowy w Schwarzenbergu (8 - 17 grudnia 2023 r.), gdzie wszystko kręci się wokół najstarszej zachowanej piramidy świątecznej na świecie, to obietnica niezapomnianych przeżyć: bogaty program sceniczny, szopka z naturalnych rozmiarów figurkami czy wreszcie średniowieczny klimat jarmarku na dziedzińcu zamkowym. Szczególnie godne polecenia wydarzenia to bajkowy korowód i parada górnicza.

 • Daj się porwać odświętnej atmosferze panującej na Żytawskim Jarmarku Bożonarodzeniowym (9 - 17 grudnia 2023 r.), odbywającym się przy Johanniskirche, pod niebem ozdobionym tradycyjnymi gwiazdami rudawskimi. Poza grzanym winem, piernikami i innymi pysznościami, na gości czeka tu fantastyczny program: z Mikołajem, aniołkami, muzyką i tańcem, znanymi piosenkarzami, teatrzykiem kukiełkowym i spektakularnymi pokazami ognia.

 • Trudno znaleźć piękniejszy blask, niż ten, który bije od wielkiej świątecznej piramidy na Jarmarku Adwentowym w Zwickau (28 listopada - 23 grudnia 2023 r.). W absolutnie magicznej atmosferze podziwiać można rudawskie wyroby folklorystyczne, skosztować wyjątkowego grzańca z Zwickau i spotkać Mikołaja, czekającego każdego popołudnia na najmłodszych odwiedzających. Jednym z najciekawszych wydarzeń jest tradycyjna parada grup folklorystycznych i kapel górniczych.

 • Jarmark Świąteczny w Plauen (28 listopada - 23 grudnia 2023 r.) z małego niegdyś wydarzenia rozwinął się dzisiaj do największego jarmarku bożonarodzeniowego w saksońskim Vogtland. Przez cztery tygodnie rynek w Plauen tonie wprost w morzu świateł. Otwarcie jarmarku jest czymś szczególnym: podczas tradycyjnej parady świateł "Licht'l-Umzug” dzieciątko Jezus ze Steyr, Pani Wata i Bornkinnel prowadzeni przez odświętny orszak przynoszą na jarmark świąteczne światełko. Jeśli trafisz do Plauen w drugi weekend adwentu, koniecznie odwiedź również jarmark świąteczny w Domach Tkaczy i na dziedzińcu komturii.

 • Historyczno-Romantyczny Jarmark Bożonarodzeniowy "Königstein - Zimowa Opowieść" na twierdzy Königstein zawdzięcza swój urok miejscu, w którym się odbywa, starannie przygotowanym dekoracjom, wykonanym ręcznie ozdobom oraz zachowanym w oryginale licznym zabytkom. Muzykanci, kuglarze i teatrzyki lalkowe zapewniają rozrywkę i to bez użycia nowoczesnych technologii. Kramarze i kramarki zachwalają swoje towary. Z wielkich saganów wydobywają się zapachy aromatycznego grzańca i gulaszu z dziczyzny, gotowanego na otwartym ogniu. Od strony ręcznie napędzanej karuzeli dobiegają radosne głosy dzieci. Jarmarczny gwar rozlega się również we wnętrzach podziemnych korytarzy i kazamat. Na najdłuższym w Niemczech, 112 metrowym kalendarzu adwentowym codziennie otwierane jest jedno okienko.

Saksońskie zamki i pałace:

10 największych atrakcji w niezwykłej scenerii

 • Podczas Christmas Garden Dresden (14 listopada 2023 r. - 14 stycznia 2024 r.) Pałac & Park Pillnitz zamieniają się w pełną magii zimową krainę baśni. Nie przegap szansy spaceru po prawie 2-kilometrowej trasie, ozdobionej urzekającymi świątecznymi iluminacjami. W tym roku po raz pierwszy również Lipsk zaprasza do odwiedzenia Christmas Garden. Na terenie kompleksu agra Park Markkleeberg 2-kilometrowa trasa poprowadzi odwiedzających wzdłuż zachwycających instalacji świetlnych (21 listopada 2023 - 7 stycznia 2024).

 • Kiedy dni stają się krótsze, a nad wzgórzami winnymi w Radebeul zaczyna unosić się zapach grzanego wina, to znak, że w Zamku Wackerbarth zaczyna się jeden z najprzyjemniejszych okresów w roku. Od listopada 2023 do lutego 2024 pierwsza w Europie winnica przeżyć zaprasza swoich gości na romantyczną zimową podróż przez krainę zmysłów. Przysmaki kulinarne i wyszukany program kulturalny, oferowany dodatkowo od piątku do niedzieli podczas Wackerbarths Winterzauber, sprawiają, że robi się ciepło na sercu, a oczy dużych i małych gości zaczynają błyszczeć wyjątkowym światłem. Do pełni szczęścia brakuje już wówczas tylko filiżanki rozgrzewającego białego grzańca „Wackerbarths Weiß & Heiß” oraz wyśmienitego dania serwowanego w kuchni zamkowej.

 • W trzeci weekend adwentu w zapierającej dech w piersiach historycznej scenerii odbywa się Jarmark Bożonarodzeniowy na Wyspie Pałacowej w Moritzburgu. Z tej okazji w barokowych wnętrzach pałacu Moritzburg od 22 listopada 2023 r. do 25 lutego 2024 r. prezentowana jest wystawa zimowa „Trzy orzeszki dla Kopciuszka", podczas której zobaczyć można autentyczne miejsca kręcenia jednej z najpiękniejszych i najbardziej znanych w Niemczech baśni filmowych.

 • Również Sonnenlandpark Lichtenau nieopodal Chemnitz ma w swojej ofercie coś nowego w tym sezonie: "Urzekająca zima w Sonnenlandpark" – bez przerwy zimowej. Za dnia można pospacerować po ogrodzonym lesie, zamieszkałym przez ponad 200 dzikich zwierząt. Natomiast po zmierzchu teren nabiera niezwykłego blasku dzięki ogromnym instalacjom świetlnym. Dodatkowej rozrywki dostarczy sztuczne lodowisko i sala zabaw.

 • W drugi weekend adwentu (9 - 10 grudnia 2023 r.) Zamek Colditz znowu oczaruje swoich gości tradycyjnymi bajkowymi świętami na zamku. Na dziedzińcach odświętnie udekorowanego renesansowego zamku sprzedawane będą regionalne przysmaki, a w piwnicach podziwiać będzie można tradycyjne wyroby rękodzielnicze.

 • Świąteczny program w czwarty weekend adwentu w Winnicy Hoflößnitz w Radebeul skierowany jest głównie do rodzin. Od 21 do 24 grudnia 2023 r. odbywać się tu będą przedstawienia teatralne, będzie muzyka na żywo, stoiska z ciekawym i różnorodnym asortymentem, a swoje wrota otworzą warsztat majsterkowicza i świąteczna piekarnia. Szczególnie polecamy: Spójrz jak romantycznie prezentuje się saksońska dolina Łaby w swojej zimowej szacie.

 • Leżący z daleka od przedświątecznego zgiełku zamek Burgk zaprasza w pierwszy i drugi weekend adwentu na Zamkowy Adwent we Freital (2 - 3 grudnia i 9 - 10 grudnia 2023 r.). Zamkowy dziedziniec wypełniony jest wówczas zapachem grzanego wina, ciasteczek, pierników i innych świątecznych przysmaków. Sprzedawcy i rzemieślnicy zachwalają swoje towary, a najmłodsi odwiedzający mogą spędzić czas pośród uwielbiających głaskanie zwierząt w mini zoo lub pojeździć na kucyku lub nawet wielbłądzie.

 • Czas oczekiwania na gwiazdkę umilić może zwiedzanie połyskującego światełkami zamku Rochlitz (2 i 9 grudnia 2023 r.). A wszystko to przy dźwiękach muzyki i śpiewów – do których zaproszeni są również odwiedzający. Przekonaj się jak fantastyczna akustyka panuje w zamkowej kaplicy i jakie wspaniałe dania przyrządzane są w dawnej zamkowej kuchni!

 • Podczas wizyty w barokowym pałacu Rammenau poczuć się można jak w bajce. Pod delikatną warstwą połyskującego śniegu czy w mroźne dni – romantyczny klimat tego miejsca sprawia, że można się tu poczuć jak w dawno minionych czasach. Ta jedyna w Saksonii w całości zachowana posiadłość rycerska zaprasza w czasie adwentu i świąt 2022 na wiele ciekawych wydarzeń: W programie m.in. zwiedzanie adwentowe, barokowe oprowadzanie z przekąskami i bożonarodzeniowe koncerty.