© https://klemensrenner.com/, Klemens Renner

Zamek Hartenfels Torgau

W skrócie

Rezydencja elektorów ernestyńskich i polityczne centrum reformacji, jedyny zachowany pałac niemieckiego wczesnego renesansu.

Kto po raz pierwszy wkracza na zamkowy dziedziniec, musi zachwycić się otaczającą go przestrzenią. Hartenfels uchodzi za jedyny zachowany zamek niemieckiego wczesnego renesansu.

Hartenfels, dziś siedziba starostwa Nordsachsen, w XVI wieku uważany był za najnowocześniejszy pałac mieszkalny w Saksonii. Był on sceną najróżniejszych wydarzeń historycznych na przestrzeni wieków. Ściśle związane z jego historią są nazwiska Marcina Lutra, Fryderyka Mądrego i Jana Fryderyka I. Liczne anegdoty przypominają też o innych ważnych osobistościach, jak car Piotr I, Lucas Cranach czy Napoleon. Państwowe Kolekcje Sztuki w Dreźnie, we współpracy z okręgiem Nordsachsen i miastem powiatowym Torgau, prezentują w skrzydle D wystawę „Torgau. Rezydencja renesansu i reformacji”. W skrzydle B, w wystawie „STANDFEST. BIBELFEST. TRINKFEST.”, historię zamku przedstawiają animowani cyfrowo elektor Jan Fryderyk Wspaniałomyślny i jego żona Sibylle.

Do atrakcji należą także m.in. „Großer Wendelstein”, czyli monumentalna klatka schodowa, kościół zamkowy, lapidarium w dolnej jadalni dworskiej oraz wystawa „Spuren des Unrechts” („Ślady niesprawiedliwości”),  zorganizowana przez Centrum Dokumentacji i Informacji (DIZ) w Torgau.

W zamkowej jamie niedźwiedziej mieszkają trzy niedźwiedzie brunatne, które spodobają się nie tylko małym gościom zamku.

Kościół zamkowy
Kościół zamkowy uchodzi za pierwszą nową budowlę protestancką na świecie, którą oddał w użytkowanie sam Marcin Luter, wygłosiwszy kazanie 5 października 1544 roku. To tutaj po raz pierwszy przełożono na architekturę idee reformatora na temat protestanckiego nabożeństwa.
 
 
Lapidarium
W dolnej jadalni, najstarszej części zamku, zachwycającej unikatową średniowieczną tkanką budowlaną i sklepieniem pod kościołem zamkowym, zwiedzający wyruszają w ekscytującą podróż po architektonicznej historii zamku. W lapidarium (łac. kolekcja kamieni) historię zamku opowiadają „kamienni świadkowie”.

Wieża Hausmannsturm
Średniowieczna, a zarazem najwyższa, 53-metrowa wieża zamku Hartenfels łączy późnogotycką architekturę czasów Albrechta ze stylem wczesnego renesansu z czasów Jana Fryderyka.

Na mapie

Zamek Hartenfels Torgau
Schlossstraße 27
04860 Torgau
Deutschland

Na mapie:
tel.: +49 3421 / 758105 - 4
mail:
www: www.schloss-hartenfels.de/en

Najważniejsze informacje

Dalsze kroki

To też może Cię zainteresować