10 000 lat historii przyrody i kultury północno-zachodniej Saksonii.
Muzeum Przyrodnicze w Lipsku jest jedną z najważniejszych instytucji w Saksonii, w której zostały i są kompleksowo udokumentowane skarby naszej lokalnej przyrody, świat zwierząt i roślin, siedliska, ich podstawy geologiczne i początki historii osadnictwa w regionie.
Zbiory, w większości skrupulatnie gromadzone przez obywateli w ramach czasochłonnej pracy wolontariackiej, a nie pozostawione muzeum jako darowizny lub zapisy, stanowią podstawę obszernego archiwum przyrodniczego północno-zachodniej Saksonii.
Obszerne znaleziska z trzeciorzędowego okresu geologicznego w dawnych rozległych kopalniach odkrywkowych węgla brunatnego wokół Lipska oferują możliwość unikalnej prezentacji 50 milionów lat historii klimatu. Żaden inny region w Europie nie został tak mocno podziurawiony.
Ponadto istnieje 10 000 lat historii naturalnej i kulturowej regionu, w którym interakcje między krajobrazem zalewowym z rzekami, lasami i łąkami a osadnictwem ludzkim doprowadziły do powstania zróżnicowanego i bogatego w gatunki krajobrazu naturalnego i kulturowego, czego dowody można znaleźć w postaci najcenniejszych artefaktów kulturowych w zbiorach muzeum. Wiele okazów w kolekcjach kręgowców powstało pod kierownictwem Hermanna ter Meera.
ZBIORY, BADANIA I ZACHOWANIE
Muzeum Historii Naturalnej w Lipsku jest centrum gromadzenia, badania i zachowania naturalnych skarbów północno-zachodniej Saksonii w dziedzinie geologii, botaniki, zoologii i archeologii. Postrzega siebie jako centrum edukacyjne dla entuzjastów historii naturalnej ze wszystkich grup społecznych. Zbiory zawierają dużą liczbę cennych naukowo eksponatów. Obejmują one liczne artefakty pochodzące z krajobrazów zniszczonych przez wydobycie węgla brunatnego, a także dowody na istnienie wymarłych lub zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Zbiory muzeum obejmują również liczne dokumenty obrazkowe dotyczące rozwoju saksońskiego środowiska życia i środowiska naturalnego od końca XIX wieku. Biblioteka, z kolekcją ponad 17 000 pozycji drukowanych, jest również otwarta dla publiczności.
MUZEUMSPÄDAGOGIK
Zgodnie z tradycją duchowego ojca Muzeum Przyrodniczego w Lipsku Emila Adolfa Roßmäßlera oraz założycieli Towarzystwa Przyrodniczego Lipskiego Związku Nauczycieli, muzeum jest jedną z najważniejszych instytucji edukacyjnych w mieście. Dzięki swojej kadrze naukowej i edukatorom muzealnym przekazuje szeroką wiedzę na temat przyrody i środowiska wszystkim grupom ludności, zwłaszcza dzieciom i młodzieży.