© Europastadt GörlitzZgorzelec GmbH, Archiv Europastadt GörlitzZgorzelec GmbH

Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura, Zgorzelec

W skrócie

Na terenie byłego obozu jenieckiego STALAG VIII A, w ramach współpracy polsko-niemieckiej, powstało europejskie miejsce pamięci i spotkań, stanowiące platformę wymiany transgranicznej, przewartościowań i bogatego programu edukacyjnego.

Stammlager VIII A Görlitz-Moys (obecnie: Zgorzelec-Ujazd) był pierwszym stalagiem w Wehrkreis VIII Breslau i jednym z 220 obozów na terenie Rzeszy Niemieckiej.

W czasie II wojny światowej przez obóz przeszło około 120 000 żołnierzy-jeńców różnych narodowości, z których tysiące zginęło w czasie niewoli. Jeńcy wojenni i inni robotnicy przymusowi wywarli w tym okresie znaczący wpływ na krajobraz miasta Görlitz i całego regionu, ponieważ byli wykorzystywani jako tania siła robocza w niemal wszystkich gałęziach przemysłu.

Historycznym wydarzeniem w Stalagu VIII A było skomponowanie i ostatecznie prawykonanie Kwartetu na koniec czasu przez francuskiego kompozytora Oliviera Messiaena. Pierwszy występ kwartetu odbył się 15.01.1941 r., w mroźną styczniową noc, w obecności około 400 jeńców wojennych i strażników obozowych. Miejscem przedstawienia był tzw. barak teatralny - barak 27 B - w obozie. Arcydzieło Messiaena jest obecnie jednym z najczęściej wykonywanych dzieł muzyki kameralnej XX wieku. Prestiżu utworowi dodaje fakt, że Messiaen skomponował go jako więzień w Stalagu VIII A w najbardziej prymitywnych warunkach. Około 15 stycznia, dla upamiętnienia wszystkich, którzy cierpieli i mieli nadzieję w tym obozie, Meetingpoint Music Messiaen e.V. organizuje coroczne Międzynarodowe Dni Messiaenowskie. Jest to festiwal z udziałem artystów, którzy na różne sposoby pozwalają doświadczyć egzystencjalnej siły muzyki.

Na mapie

Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura, Zgorzelec
Kozlice 1
59-900 Zgorzelec
USA

Na mapie:
tel.: +49 (0) 3581 66 12 69
mail:
www: www.meetingpoint-music-messiaen.net/ueber-das-stalag

    Najważniejsze informacje

    Dalsze kroki

    To też może Cię zainteresować