© TVE studio2media

Rudawy

Ciężko znaleźć w Niemczech region równie wspaniały jak Rudawy: Góry te uznawane są za jedne z najpiękniejszych gór średnich w kraju. Równocześnie okolica pełna jest zabytków z czasów, kiedy działały tu kopalnie – nie bez powodu region górniczy uznany został dziedzictwem światowym UNESCO. Swoje artystyczne oblicze Rudawy pokazują najpełniej w okresie adwentu i Bożego Narodzenia. Wówczas wszystko kręci się wokół tutejszego rzemiosła i znanych na całym świecie, drewnianych piramid, łuków świetlnych i dziadków do orzechów. Poszukujesz wyzwań dla aktywnych? No to wskakuj w buty górskie, na rower albo zapinaj narty: Tutaj znajdziesz trasy na każdą porę roku!

Szczególnie polecamy w Rudawach:

  • Przejażdżka kolejką Pressnitztalbahn: Przejazdy kolejką wąskotorową na trasie między Jöhstadt, a Steinbach idealnie łączą ze sobą atmosferę jak za dawnych lat i fascynujące krajobrazy mijane za oknem!

  • Zamek Augustusburg uważany jest za jeden z najpiękniejszych zamków renesansowych w Środkowej Europie. Wzniesiony w XVI wieku zachwyca dzisiaj gości swoimi wystawami w muzeum zamkowym oraz fantastycznym widokiem, rozciągającym się z wieży widokowej. Ze względu na swoje imponujące położenie i formę architektoniczną nazywany jest również „Koroną Rudaw”.

  • Na najwyższy szczyt Saksonii kolejką Fichtelberg Schwebebahn: Długość 1.175 m, różnica poziomów 303 m, czas przejazdu 3,54 min. – do tego masa radości i fascynujące widoki!

  • Podczas spaceru po Annaberg-Buchholz zobaczycie romantyczne Stare Miasto, wąskie uliczki z reprezentacyjnymi domami i wznoszący się majestatycznie późnogotycki kościół św. Anny – największy kościół halowy w Saksonii.

  • We wnętrzach starych kopalń prezentowana jest historia górnictwa. Obiekty udostępnione dla zwiedzających znajdują się np. w Annaberg-Buchholz, Freibergu czy Altenbergu.

  • Freiberg połyskuje i świeci: Wystawa terra mineralia prezentowana we freiberskim zamku jest największą i najpiękniejszą wystawą minerałów i bogactw naturalnych w Niemczech.

Rudawy wiosną i latem

Rudawy to aktywność i różnorodność – każdy to potwierdzi. Lubisz jeździć na rowerze? Jeśli tak, to w Rudawach poczujesz się jak w raju. Na miłośników dwóch kółek czekają tu wyzwania na trasach górskich Stoneman Miriquidi czy BLOCKLINE lub pojedynek "rower przeciw człowiekowi", na trasie Stoneman Miriquidi Road, gdzie można przetestować swoje umiejętności jazdy na rowerach szosowych. Jak widzisz, możliwości aktywnego spędzania czasu w Rudawach jest co niemiara. I to na wszystkich możliwych stopniach trudności i zaawansowania. Jazda na rowerze pośród malowniczych dolin i fantastycznych leśnych krajobrazów sprawia podwójną przyjemność i jest cudownym ukojeniem dla duszy.

O tym nie możesz zapomnieć jeśli będziesz w Rudawach wiosną lub latem:

  • Zamek Augustusburg obchodzi w roku 2022 swój 450-letni jubileusz. Od 30 kwietnia będzie można oglądać tu multimedialną wystawę specjalną pt. „Książę z wizją – życie i działalność ojca narodu Augusta von Sachsen”. Więcej informacji tutaj.

  • Szaleńcza zabawa na najdłuższej fly-line świata w Oberwiesenthal. Na ciągnącym się przez 1.500 m zjeździe czeka niezła dawka adrenaliny i super zabawa. Niczym ptak unoszący się na 1.200 m wysokości, sfruwa się bezgłośnie w dół, kołując nad wysokimi koronami drzew.

  • Oczy otwarte na piękno krajobrazu: Emanujące spokojem lasy, szemrające rzeki i strumyki oraz malownicze polany – to właśnie sprawia, że Rudawy są tak fascynujące.

  • Interesujesz się rzemiosłem artystycznym i manufakturami? Odwiedź Wioskę zabawek Seiffen i poznaj różne sposoby artystycznej obróbki drewna. Tutaj przyjrzysz się z bliska pracy rzeźbiarzy, artystów czy rzemieślników, znających tradycyjną sztukę toczenia pierścieniowego.

Te regiony też mogą Cię zainteresować: