Zwickau

Muzyka i motoryzacja

Zwickau – Witamy w mieście Roberta Schumanna

Zwickau to czwarte pod względem wielkości miasto w Saksonii. Jego oferta turystyczna jest niezmiernie bogata: klimatycznie knajpki, eleganckie restauracje, hotele od rodzinnych po luksusowe, klimat sprzyjający zakupom, piękne parki i muzea. To tutaj rozpoczął się w 1904 roku triumfalny przejazd nowego wynalazku, jakim był samochód, przez świat. August Horch położył tu kamień węgielny pod swoje imperium, które dało początek Audi. Muzeum nazwane jego imieniem to świat fascynujących przeżyć: obok wypolerowanych modeli Horcha, Audi, Wanderera i DKW spotkać można również kilka wersji „Trabanta”.

Miłośnicy muzyki będą pewnie w Zwickau woleli posłuchać skocznych taktów muzyki Roberta Schumanna. Przy głównym rynku w Zwickau, w domu gdzie urodził się słynny kompozytor, można się dowiedzieć wielu cennych informacji na temat jego życia i twórczości. Wspominając 900-letnią historię Zwickau, nie możemy oczywiście nie wspomnieć o innej ważnej epoce – czasach, kiedy życie miasta dominowane było przez sukienników i górników. Ozdobą odrestaurowanej starówki jest potężna katedra mariacka, górująca nad pochodzącymi z XIII wieku, wyglądającymi niczym miniaturki, starymi plebaniami. Warte odwiedzenia są również 500-letnie sukiennice, ratusz oraz pływalnia Johannisbad.

Zwickau w 48 h

Jedyne w swoim rodzaju zabytki architektury, fascynujące muzea i pyszna kuchnia. Chcesz poznać naszą propozycję na idealny wypad weekendowy? Poznaj najlepsze lokalizacje, imprezy i mało znane, ale warte odkrycia zakątki.

Warto zwiedzić

  • W Zwickau warto odbyć przyjemny spacer po największym secesyjno-grynderskim kompleksie architektonicznym Niemiec: po drodze podziwiać można okazałą katedrę mariacką, 500-letnie sukiennice, ratusz, starą pływalnię Johannisbad oraz halę koncertową i balową „Neue Welt”, która kryje w swoim wnętrzu najpiękniejszą w Saksonii salę w stylu secesyjnym.

  • Zbiory Sztuki w Zwickau – wraz ze zbiorami Max-Pechstein-Museum prezentowane są we wnętrzach imponującej, zabytkowej budowli kolekcje sztuki i zbiory przyrodnicze. Od 1914 roku, kiedy otwarte zostało Muzeum Króla Alberta z reprezentacyjną salą kopułową, zbiory zaliczają się do najznamienitszych muzeów sztuki Środkowych Niemiec.

  • Katedra St. Marien – ponad 800 lat pełnej zwrotów historii kryje się w murach tej największej świątyni miasta. Jej wnętrza zdobią cenne dzieła sztuki: otwierany ołtarz Michaela Wolgemuta z roku 1479, powstała około 1502 roku Pieta Petera Breuera, ozdobna klatka schodowa czy ambona i chrzcielnica Paula Specka. Koniecznie trzeba zobaczyć!

  • Johannisbad – To prawdziwy architektoniczny klejnot. Pływalnia, w której czuć klimat orientalnej kultury kąpieli, jednoczy w sobie style od secesji do neogotyku. W jej wnętrzach kryją się dzisiaj pływalnia, sauna oraz nowoczesna strefa relaksu.

„Bez entuzjazmu nic dobrego w sztuce nie powstanie. ”
Robert Schumann (1810 - 1856), niemiecki kompozytor epoki romantyzmu