Schwarzenberg

Historia pełna górniczej dumy

Schwarzenberg – Poznaj perłę Rudaw

Znaleziska rudy i cyny przyciągnęły niegdyś w zachodnie Rudawy tysiące ludzi, a Schwarzenberg uczyniły bogatym centrum regionu. Dziś do spacerów po mieście zachęca zabytkowa starówka, pełna romantycznych uliczek i urokliwych sklepików. Panoramę miasta, którego historia sięga 850 lat wstecz, tworzy charakterystyczny duet sąsiadujących ze sobą kościoła św. Jerzego i zamku Schwarzenberg. Znajdujące się w zamku muzeum PERLA CASTRUM zaprasza starszych i młodszych na ekscytującą podróż przez historię regionu.

Sporo na temat dziedzictwa światowego i tradycji górniczych dowiedzieć się można na ciekawie opracowanej wystawie w posiadłości Herrenhof Erlahammer. Do największych w Europie grot cynowych wjechać można specjalną kolejką kopalnianą. Udostępniona dla zwiedzających kopalnia w Pöhla to obietnica niezwykłej podziemnej przygody. W Muzeum Kolejnictwa w Schwarzenbergu miłośnicy pociągów i techniki mogą podziwiać lśniące zabytkowe lokomotywy lub wybrać się na wycieczkę „Rudawską Koleją Widokową”. Zdarza się, że na Leśną Scenę Waldbühne – największego teatru plenerowego w Saksonii, trafiają gwiazdy światowej sławy.

Schwarzenberg w 48 h

Jedyne w swoim rodzaju zabytki architektury, fascynujące muzea i pyszna kuchnia. Chcesz poznać naszą propozycję na idealny wypad weekendowy? Pokażemy Ci najciekawsze miejsca, imprezy i mało znane, ale warte odkrycia zakątki w Schwarzenbergu.

Warto zwiedzić

  • Muzeum Kolejnictwa w Schwarzenbergu to zachwycające miejsce: Wokół imponującej zajezdni stoi wiele starych parowych i spalinowych lokomotyw, zabytkowych wagonów i tzw. szynotrabantów.

  • Bogata w niezwykłe widoki trasa Rudawskiej Kolejki Widokowej ze Schwarzenbergu do Annaberg-Buchholz wiedzie przez 130-letni żelazny most kolejowy.

  • Mogąca pomieścić 12.000 widzów Leśna Scena w Schwarzenbergu jest jedną z największych scen plenerowych w Niemczech. Wzniesiony z granitu w starych kamieniołomach amfiteatr powstał w latach trzydziestych ubiegłego wieku według projektu Ludwiga Moshamera.

„Gdy przed górnikiem rozstąpi się skała; na widok bogatych złóż miedzi, radosne „Glück auf” (szczęście) niech zawoła!”
- dawne górnicze powiedzenie -