Pirna

Ożywiony piaskowiec

Pirna – wypoczynek u bram Szwajcarii Saksońskiej

Dolina Łaby ciągnąca się od Drezna po Szwajcarię Saksońską to jeden z najbardziej malowniczych zakątków regionu: zielone wzgórza, jasny piaskowiec – a w samym sercu Pirna. Tutejszy rynek znany jest na całym świecie! W 1853 r. został on uwieczniony na płótnie przez weneckiego malarza Bernardo Bellotto, zwanego „Canaletto”. Obraz udał się malarzowi tak dobrze, że teraz każdego roku liczni mieszkańcy Pirny spotykają się na rynku, aby odtworzyć uwiecznioną na płótnie scenę.

Urok miasta nie ogranicza się tylko do rynku. Wszędzie w centrum znaleźć można urokliwe sklepy, kawiarnie i restauracje. Pięknie ozdobione fasady kamienic, arkadowe dziedzińce, wykusze, finezyjne zwieńczenia i portale z niszami do siedzenia tworzą fantastyczne tło dla spacerów. Szczególnie godne zobaczenia są ratusz, dom Canaletto oraz pełen architektonicznych skarbów kościół mariacki. Warto wiedzieć: Przez sam środek Pirny wiedzie „Szlak Malarzy” (niem. Malerweg) – jeden z najpiękniejszych szlaków wędrownych Niemiec.

Pirna w 48 h

Jedyne w swoim rodzaju zabytki architektury, fascynujące muzea i pyszna kuchnia. Chcesz poznać naszą propozycję na idealny wypad weekendowy? Poznaj najlepsze lokalizacje, imprezy i mało znane, ale warte odkrycia zakątki. Koniecznie spróbuj ciasta Eierschecke w Teatrze Toma Paulsa.

Warto zwiedzić

  • Canalettoweg – spacer Szlakiem Canaletto jest niezwykle ekscytujący. Poniżej Twierdzy Sonnenstein rozciąga się piękny widok na winne zbocza i dalej na dawne przedmieścia Schifftorvorstadt, najstarszą dzielnicę Pirny.

  • Tom Pauls Theater – nowoczesna scena teatralna w starej, pięknie odrestaurowanej kamienicy, ze 180 miejscami, zaprasza na przedstawienia teatralne, kabaretowe, odczyty, koncerty i spotkania dyskusyjne. Aktor i kabareciarz Tom Pauls prezentuje tutaj swoje najlepsze programy.

  • Ogród barokowy Großsedlitz – Ogród Barokowy Großsedlitz ze swoimi 150 drzewkami owocowymi, ponad 60 cennymi kamiennymi rzeźbami, fontannami i barwnymi rabatami kwietnymi należy do najpiękniejszych ogrodów w Niemczech.

„Muzyka to drugie wcielenie świata, niewypowiedziane brzmienie tajemnicy istnienia.”
- Ryszard Wagner, niem. kompozytor 1813-1883 -