© Natalie Rieche

Grimma

Perła w dolinie Muldy

Grimma – Witamy nad Muldą!

Grimma to mały raj: tutaj urodził się Albrecht Odważny, który dał początek saksońskiemu rodowi królewskiemu. Lipski wydawca Georg Joachim Göschen nazwał Grimmę „jednym z najpiękniejszych zakątków świata“. To właśnie tutaj odnalazł on swój azyl i tutaj wydawał dzieła Goethego i Schillera. Również inny znany niemiecki pisarz Johann Gottfried Seume miło wspominał lata spędzone w Grimmie. Czar i urok przeszłości do dzisiaj są tutaj wyczuwalne.

Tutaj spacer przez najpiękniejszą starówkę Środkowych Niemczech zamienia się w podróż w czasie przez najróżniejsze epoki i style architektoniczne. Zachwyt wzbudzają: ratusz ze swoją charakterystyczną, renesansową fasadą, dwuwieżowy kościół mariacki czy średniowieczne wieże mieszkalne. Warte zobaczenia są również dawna Krajowa Szkoła Książęca „St. Augustin“ czy kamienny most wzniesiony przez budowniczego drezdeńskiego Zwingera Pöppelmanna.

Można wybrać się również poza centrum i zwiedzić ruiny klasztoru Nimbschen, gdzie żona Lutra – Katarzyna von Bora była niegdyś zakonnicą. Lub do Großbothen: gdzie mieszkał i prowadził badania laureat nagrody Nobla w dziedzinie chemii Friedrich Wilhelm Ostwald. Jego życie i praca prezentowane są, w formie różnorodnych wystaw, pośród niezwykle zadbanego kompleksu parkowego.

Grimma w 48 h

Jedyne w swoim rodzaju zabytki architektury, fascynujące muzea i pyszna kuchnia. Chcesz poznać naszą propozycję na idealny wypad weekendowy? Poznaj najlepsze lokalizacje, imprezy i mało znane, ale warte odkrycia zakątki. Podczas zwiedzania szlakiem piwnym dowiesz się, dlaczego tutejsze piwo nosi nazwę „Bauchweh” (pl. Ból brzucha) i co to była mila piwna.

Warto zwiedzić

  • Klasztor Nimbschen– w roku 1523 dwanaście zakonnic uciekło z klasztoru Marienthron nieopodal Grimmy, dziewięć z nich dostało się do Wittenbergi, wśród nich również Katharina von Bora – późniejsza żona Marcina Lutra. Obok malowniczych ruin klasztoru, w pomieszczeniach dawnej stajni i spichlerza, utworzono dzisiaj hotel.

  • Pierwsze w Europie Muzeum Statków Zabawkowych w Mutzschen  – Ahoj! W jednej z dzielnic Grimmy kryje się od niedawna muzeum, prezentujące miniaturowe łódki i statki. Pływające zabawki. Można tu podziwiać ponad 1.700 zabawkowych statków i łódek

  • Zamki, pałace i dworki – region Środkowej Saksonii, rozciągający się wokół Grimmy to jeden z najbardziej obfitujących w zamki zakątek w całych Niemczech. Kilka z najpiękniejszych i kulturowo najznamienitszych obiektów leży nad wodami obydwóch rzek, tworzących zjednoczoną Muldę.