© SRoseFotografie

Najpiękniejsze zamki i pałace Saksonii

Najpiękniejsze zamki i pałace Saksonii

Jak wygląda Twój zamek marzeń? W Saksonii jest takich zamków ponad 50, dlatego nie uda nam się przedstawić wszystkich. Największą atrakcją drezdeńskiego Starego Miasta, rozciągającego się między Operą Sempera, Zwingerem i kościołem Frauenkirche jest Zamek Rezydencyjny. Zwiedzanie tej wspaniałej budowli to prawdziwa podróż przez czasy renesansu i baroku. Zamek, będący jednym z najstarszych zabytków miasta, spłonął prawie doszczętnie podczas nalotów bombowych na Drezno w 1945 roku. Rozpoczęta w 1985 roku odbudowa powoli dobiega jednak końca. Niedawno zakończona została niezwykle wierna rekonstrukcja Komnat Paradnych Augusta Mocnego, Małej Sali Balowej oraz Długiego Korytarza. Miejsca godne podziwu!

August Mocny, człowiek-legenda: Saksońskiemu księciu i polskiemu królowi przypisywano na przestrzeni ostatnich 350 lat wiele cech superbohatera – od ojca narodu, przez genialnego przedsiębiorcę, mecenasa sztuki, łamacza kobiecych serc aż do lwa salonowego i siłacza łamiącego podkowy. Nie wszystkie te przymioty odpowiadają prawdzie, ale August i tak musiał posiadać imponującą osobowość, więc jest i pozostanie najsłynniejszym władcą, jakiego Saksonia kiedykolwiek miała.

Zamek Albrechtsburg

Jednym z obowiązkowych punktów jest Zamek Albrechtsburg, wznoszący się wysoko nad Łabą, na wzgórzu zamkowym w Miśni. To arcydzieło późnogotyckiej architektury uznawane jest za pierwszą nowożytną budowlę zamkową w Niemczech. Na polecenie Augusta Mocnego w jego wnętrzach, w wielkiej tajemnicy, powstała pierwsza w Europie manufaktura porcelany. Z HistoPadem w dłoni można tutaj odbyć fascynującą podróż do przeszłości!

Pałac Moritzburg

Stary Pałac w Moritzburgu wygląda jak z bajki. Usytuowany pośrodku pałacowego stawu, jest jednym z największych magnesów turystycznych Saksonii i zdecydowanie jednym z najsłynniejszych motywów uwiecznianych na fotografiach. W XVIII wieku August Mocny kazał przebudować znajdującą się nieopodal Drezna siedzibę królewską i utworzyć w niej pałac myśliwski i rekreacyjny, gdzie urządzał liczne wystawne przyjęcia. Również tutaj w odkrywaniu wspaniałej historii tego miejsca pomogą wam HistoPady.

Drezdeński Zwinger

Kolejną imponującą budowlą jest Drezdeński Zwinger. Do budowy wzniesionego za czasów Augusta Mocnego kompleksu pałacowego posłużył piaskowiec ze Szwajcarii Saksońskiej. Obiekt składa się z kilku połączonych ze sobą harmonijnie budynków, pawilonów i galerii, otaczających duży dziedziniec; powstał w celach reprezentacyjnych oraz do przechowywania zbiorów sztuki Augusta Mocnego. W dobudowanej z czasem Galerii Sempera znajduje się dzisiaj Galeria Malarstwa „Alte Meister”, stanowiąca jedną z najbardziej renomowanych kolekcji sztuki na świecie. Podziwiać można tu największe arcydzieła, powstałe między XV a XVIII wiekiem, pędzla Rubensa, Botticellego, Rembrandta czy Cranacha. Wizyta w galerii jest niczym podróż przez europejską historię sztuki. Największą atrakcją galerii jest niewątpliwie „Madonna Sykstyńska” Rafaela.

Zamek Colditz

1000-letni Zamek Colditz należy do najstarszych i największych zamków w Saksonii. Usytuowany nad samą Muldą był za czasów cesarza Barbarossy zamkiem cesarskim, pałacykiem myśliwskim dla elektorów saskich, zamkiem renesansowym, zakładem dla chorych psychicznie, a w czasie II wojny światowej słynnym obozem jenieckim. To się dopiero nazywa historia pełna zwrotów!

Zamek Hartenfels

Architektoniczną perłę renesansu znaleźć można na północy Saksonii, w jej byłej stolicy Torgau: Zamek Hartenfels to prawdziwy świadek historii reformacji. Tutaj znajduje się, poświęcona osobiście przez Marcina Lutra, kaplica zamkowa, wzniesiona jako pierwsza protestancka świątynia. Hartenfels pełnił również funkcję twierdzy dla wojsk napoleońskich, a następnie koszarów pruskich. Do dziś, zgodnie z 600-letnią tradycją, hodowane są tu niedźwiedzie brunatne, mieszkające w fosie zamkowej. Dzika atrakcja warta zobaczenia!

Zamkowe wieści: Wiosną 2021 roku wybieg dla niedźwiedzi w zamkowej fosie został poddany rewitalizacji – powstał most z sosnowych pni, nowe wzniesienie, kamienna jaskinia i drewniany, zaimpregnowany pień, o który niedźwiedzie mogą ocierać swoje futra.

Zamek Weesenstein

Cóż za ciekawa kombinacja zamku i pałacu: Zamek Weesenstein wznosi się majestatycznie na skalnej półce, nad doliną rzeki Müglitz w Rudawach. To ośmiopiętrowe architektoniczne arcydzieło powstawało przez ponad 800 lat, kamień po kamieniu, dzięki czemu spotkać tu można elementy stylistyczne od gotyku do klasycyzmu. Jako jedna z niewielu tego typu budowli, posiada zachowane w niezwykle dobrym stanie wnętrza, umożliwiające poznanie codziennego życia dostojnych mieszkańców zamku. Do najcenniejszych elementów wyposażenia należą m.in. 300-letnia tapeta ze złoconej skóry, pokrywająca ściany jadalni, ręcznie robiona chińska tapeta papierowa oraz powstała w 1816 roku tapeta panoramiczna „Eros i Psyche”, zdobiąca „narożny salon za ogrodem”. Jedyny w swoim rodzaju!