Przewodnik po sztuce

Poznaj sztukę Saksonii

“Ars longa, vita brevis” – Sztuka trwa długo, nasze życie krótko! I rzeczywiście jeden urlop to może być za mało, żeby odkryć wszystkie fascynujące skarby kultury w Saksonii: Unikatowa kolekcja Starych Mistrzów i Zielone Sklepienie w Dreźnie, Muzeum Obrazów w Lipsku, Dom Roberta Sterla w Struppen czy Muzeum Gunzenhausera to tylko niektóre z przykładów kulturalnego bogactwa landu. Pozwól się zainspirować!

„Kilka linii, kilka kresek, trochę farby do tego – i powstaje arcydzieło. ”
- Käthe Kollwitz, niem. graficzka, malarka i rzeźbiarka (1867-1945) -

Muzea & Galerie

  • Państwowe Zbiory Sztuki w Dreźnie zaliczają się do najważniejszych muzeów na świecie: Galeria Nowych Mistrzów, Gabinet Miedziorytów, Zielone Sklepienie czy Zbiory Porcelany w Drezdeńskim Zwingerze – ciężko znaleźć na świecie podobną tematyczną różnorodność.

  • Miejska Galeria w Dreźnie prezentuje pełne spektrum sztuki tworzonej w Dreźnie. Wiszą tu dzieła tak znanych artystów, jak Robert Sterl, Otto Mueller, Otto Dix czy Willy Wolff, a także przedstawicieli Drezdeńskiej Szkoły Malarstwa z Albertem Wigandem czy Hansem Jüchsetem na czele.

  • Również warte zobaczenia: Zbiory Sztuki w Chemnitz obejmujące Muzeum na Wzgórzu Zamkowym, Nową Saksońską Galerię czy Muzeum Gunzenhausera, z największą na świecie kolekcją dzieł Otto Dixa.

  • Muzeum Budziszyna prezentuje obok malarstwa renesansowego oraz obrazów powstałych w XVIII i XIX wieku, również wybitną kolekcję współczesnych prac.

  • W Galerii Sztuki Nowoczesnej w baszcie Kaisertrutz, należącej do Muzeum Historii i Sztuki w Görlitz, obejrzeć można prawie 200 prac artystów, tworzących w Görlitz na przestrzeni wieków XX i XXI.

  • W skład kolekcji prezentowanej w Galerii Sztuki Współczesnej w Lipsku wchodzą zasoby sztuki Działu Kultury Federalnego Związku Niemieckiego Przemysłu, darowizny osób prywatnych, trwałe użyczenia oraz eksponaty zakupione.

  • Hala Sztuki G2 w Lipsku koncentruje się na młodej współczesnej sztuce, powstałej po roku 2000.

  • Zbiory Sztuki w Zwickau – Muzeum Maxa Pechsteina – to połączenie kolekcji sztuki i eksponatów historii naturalnej z najobszerniejszą na świecie prezentacją dzieł tego słynnego artysty z kręgu grupy „Die Brücke".

  • Zbiory Sztuki na Zamku Hinterglauchau obejmują cenną kolekcję dzieł Carla Gustava Carusa, Christiana Friedricha Gille, Carla Bantzera, Ferdinanda Dorscha oraz Roberta Sterla.

Galeria Sztuki Alte Meister

Od ponad 450 lat muzea Państwowych Zbiorów Sztuki prezentują wyjątkowe bogactwo dzieł sztuki rangi światowej.

Swoją międzynarodową sławę Galeria Sztuki Starych Mistrzów zawdzięcza arcydziełom takim jak „Madonna Sykstyńska” Raffaela, „Śpiąca Wenus“ Giorgione, „Święta Noc“ Correggio, „Ołtarz św. Katarzyny” Cranacha, „Dziewczyna czytająca list” Vermeera oraz drezdeńskim wedutom Canaletta. Również od innych znanych obrazów Dürera, Holbeina, Rubensa, Rembrandta, Poussina, Claude Lorraina, Murillo, Canaletto, Tiepolo, Raeburna i Graffa ciężko oderwać wzrok: Rzadko spotykane udane połączenie ilości z jakością.

Domy artystów

  • Dom Roberta Sterla w Struppen to jeden z niewielu oryginalnie zachowanych mieszkań artystów w Niemczech. W autentycznych wnętrzach wisi 100 obrazów, ukazujących różne fazy twórczości Sterla. Odbywają się tu również regularnie wystawy specjalne.

  • Dom Käthe Kollwitz w Moritzburgu to ostatnie mieszkanie tej uznanej niemieckiej graficzki i rzeźbiarki. Dla upamiętnienia 50. rocznicy jej śmierci, w roku 1995 jej dom zamieniono w muzeum.

  • Kolekcja Georga Kolbe w Waldheim prezentuje w trzech pomieszczeniach, popiersia, małe rzeźby i niezwykle ciekawe studium ruchu stworzone przez tego pochodzącego z Waldheim artystę.

  • W domu Ernsta Rietschela w Pulsnitz, gdzie urodził się słynny rzeźbiarz, oglądać można obok rysunków i manuskryptów, również modele jego najsłynniejszych prac rzeźbiarskich.

  • W Muzeum Johannesa Schillinga, w Mittweidzie – rodzinnym mieście wielkiego rzeźbiarza – obok rzeźb, gipsowych modeli i dokumentów prezentowane są również nowe eksponaty, użyczone długoterminowo muzeum.

  • Muzeum Leonhardiego w Dreźnie to najstarsze muzeum w Niemczech założone przez artystę. Obok prac Eduarda Leonhardiego, w starannie odrestaurowanej galerii, odbywają się eleganckie wystawy specjalne, prezentujące sztukę współczesną różnych gatunków.

  • W jednym z niewielu zachowanych barokowych domów mieszczańskich znajduje się Dom Kügelgena, czyli Muzeum Drezdeńskiego Romantyzmu. Muzeum nosi imię znanego portrecisty i malarza historycznego Gerharda von Kügelgena.

Oko w oko ze sztuką

  • Akademia Sztuk Pięknych w Dreźnie założona została w 1764 r. i jest tym samym jednym z najstarszych ośrodków kształcenia w kierunku sztuk pięknych w Europie.

  • Również w roku 1764 powstała Wyższa Szkoła Grafii i Edytorstwa w Lipsku – dzisiaj studiuje na niej prawie 600 adeptów sztuki na kierunkach malarstwo, fotografia czy sztuka nowych mediów.

  • Lipska Przędzalnia Bawełny była niegdyś jedną z największych w Europie. Dzisiaj znana jest, jako jeden z najciekawszych i najbardziej kreatywnych ośrodków prezentacji sztuki współczesnej.

  • OSTRALE — Biennale sztuki współczesnej kieruje swoje wystawy do publiczności, która nie musi koniecznie znać się na sztuce w klasycznym rozumieniu.

  • Lipska Elektrownia Sztuki stała się europejskim centrum sztuki cyfrowej i zaprasza na regularnie zmieniające się i cieszące się dużym zainteresowaniem wystawy. Największy system projekcji wideo w Niemczech zapewni niezapomniane wrażenia.

  • Podstawowe założenie IBUG jest niezwykle inspirujące: Podczas festiwalu sztuki ulicznej prezentuje się prawie 100 artystów, którzy za pomocą graffiti, instalacji, malarstwa czy sztuki multimedialnej nadają nowy wymiar pozostałościom poprzemysłowym.