© Rainer Weisflog

Zima w Saksonii

Zabawy na śniegu

Robimy plan zimowego wypadu

Saksonia celem wypadów zimowych – 4 łańcuchy gór średnich od dawna przyciągają zarówno gości jak i miejscowych miłośników białego szaleństwa. Rodziny czują się tutaj wyjątkowo dobrze. Rozległa sieć tras biegowych rozciąga się pomiędzy największymi ośrodkami sportów zimowych od Vogtland przez Rudawy i Szwajcarię Saksońską aż po Górne Łużyce, czyli od południowo-zachodniego końca, aż po granicę z Polską i Czechami.

© Rainer Weisflog

Rudawy

Największy w Saksonii region sportów zimowych

Rudawy są od ponad 100 lat najważniejszym centrum sportów zimowych w Saksonii. Miłośnicy zimowego szaleństwa mogą wybierać spośród 28 miejscowości od Altenbergu po Sosa. Na gości czeka 70 stoków narciarskich, ponad 60 wyciągów, ok. 1000 km wytyczonych tras biegowych oraz liczne tory saneczkowe i lodowiska. Na wszystkich miłośników szybkich zjazdów czeka mierzący 1215 metrów Fichtelberg w Oberwiesenthal, najwyżej położonym mieście w Niemczech.

 

Vogtland

Do najważniejszych ośrodków sportów zimowych w Vogtland należą Klingenthal, Erlbach, Grünbach i Schöneck. Łącznie sieć tras biegówkowych w Klingenthal, Auerbach, Erlbach, Grünbach i Schöneck wynosi 211 kilometrów.

Trasa graniowa pomiędzy Johanngeorgenstadt a Schöneck to wymarzone miejsce dla miłośników narciarstwa biegowego. 36-kilometrowy szlak, biegnący przez Park Krajobrazowy Rudawy/Vogtland zalicza się do najpiękniejszych i najpewniejszych, jeśli chodzi o śnieg, tras biegowych w Niemczech. Niemiecki Związek Narciarski wyróżnił ją oznaczeniem „Trasy wyśmienitej”. Trasa graniowa łączy się z oznakowanymi trasami dojazdowymi, umożliwiającymi narciarskie wypady do Czech.

Schöneck kusi natomiast aż 5 stokami o długościach do 820 m i zróżnicowanych stopniach trudności, od lekkiego przez średnio-trudny do wymagających, czarnych tras. Ani początkujący ani doświadczeni narciarze na pewno nie będą rozczarowani.

Vogtland Arena w Klingenthal

Vogtland to region znany również ze sportów wyczynowych: Jeden z najpopularniejszych w okolicy obiektów – Vogtland Arena w Klingenthal – gości regularnie światową elitę na znajdującej się tu, jednej z najnowocześniejszych w Europie, skoczni narciarskiej. Skoczkowie i narciarze uprawiający kombinację norweską spotykają się tu przy okazji Pucharu Świata i Pucharu Kontynentalnego, natomiast poza zawodami skocznia udostępniana jest turystom, jako punkt widokowy.

Góry Żytawskie

Góry Żytawskie i Pogórze Górnołużyckie zapraszają do swoich licznych ośrodków sportów zimowych ta kich jak Oybin/Lückendorf, kurort Jonsdorf, Großschönau/Walterdorf oraz Sohland nad Sprewą. Serce regionu stanowi Großschönau/Waltersdorf z najwyższym wzniesieniem Lausche. 10 stoków umożliwia zjazdy na łącznej długości 5,5 km. Na narciarzy biegowych czeka tu trasa o prawie 90 km długości. Najdłuższa, 60 km trasa znajduje się w Sohland nad Sprewą. Miłośnicy spacerów po górach zimą koniecznie powinni odwiedzić Górne Łużyce, oferu jące najlepsze warunki do tego typu aktywności. W samym tylko Sohland nad Sprewą na miłośników ruchu na świeżym, mroźnym powietrzu czeka 100 km tras. Spotkać tu można również inne, niezwiązane ze śniegiem atrakcje. Przejażdżka saksońską wąskotorówką to wspaniałe połączenie nostalgii z urokami zimy.

Zimowa przygoda

Szwajcaria Saksońska nigdy nie zapada w zimowy sen. Nawet, jeśli przyroda śpi, życie toczy się tutaj dalej. Niektóre miasta i miasteczka w regionie to prawdziwe zimowe raje, oferujące ekscytującą kombinację atrakcji przyrodniczych, wellness, wrażeń kulinarnych i kultury, składających się na niezwykle przyjemne chwile relaksu. Ciepło kominka, poświata księżyca i zimowe wędrówki górskie: Wybór jest niezwykle szeroki, a każda miejscowość wyjątkowa i niepowtarzalna.  Park Narodowy Bio Refugium Schmilka zamienia się w zimową wioskę. Bad Schandau stawia na relaks, ruch i kreatywność. Najpopularniejszy zakątek Szwajcarii Saksońskiej, Bastei, kusi propozycjami zimowymi pełnymi smaków i aromatów.  Wieczór ze szwajcarskim fondue serowym w schronisku górskim Papststein to jedna z najpiękniejszych rzeczy, jakie można zrobić na koniec zimowej wędrówki górskimi szlakami. Po większych opadach śniegu w Gohrisch, Sebnitz i Neustadt na trasach biegówkowych i stokach zjazdowych poczuć się można prawie jak w Alpach zimą. Zima w Szwajcarii Saksońskiej jest jak marzenie!